Paroda „Atminties ženklai: Rimanto Sakalausko kūryba“

Paroda „Atminties ženklai: Rimanto Sakalausko kūryba“

Nuo gruodžio 18 d. Bažnytinio paveldo muziejuje veikia paroda „Atminties ženklai: Rimanto Sakalausko kūryba”. R. Sakalausko liturginiai kūriniai ir antkapiai viešai pristatomi pirmą kartą.

 

Rimantas Sakalauskas yra žinomas skulptorius, Lietuvos Respublikos nacionalinės premijos laureatas (2006). Jis gimė 1951 m. birželio 10 d. Šiauliuose. 1977 m. baigė skulptūros studijas LSSR valstybiniame dailės institute.

Nuo 1991 m. dailininko viešieji kūriniai daugiausia telkiasi bažnyčiose, koplyčiose ir kapinėse. Išimtis – kompozicija „Mandala” (2013) Vilniaus Tibeto skvere.

 

Parodoje eksponuojami liturginių kūrinių ir antkapių eskizai ir užbaigtų darbų fotografijos. Taip atskleidžiama meninio sumanymo genezė nuo jo užuomazgos iki galutinio įgyvendinimo. Visi eskizai yra iš degto molio. Keramika – viena mėgstamų Sakalausko technikų. Jis yra nulipdęs nemažai įstabaus grožio indų – vazų, dubenų, taurių. Molį pasitelkia ir kurdamas skulptūrinių kompozicijų eskizus, kuriuos vėliau išdega ir paverčia savarankiškais kūriniais. „Mano eskizėliai yra naujo kūrinio užuomazga, – sako dailininkas. Paskui, kai darau didelį darbą kažką keičiu, tobulinu. Tačiau tą pradinį variantą labai branginu. Net nedrįstu išdegti, kol darbas nepadarytas, kad kas bloga jam neatsitiktų. Paskiau, kai užbaigtą darbą pasiima užsakovas, eskizą išdegu ir pasidedu‚ po stiklu, kaip kokią brangenybę. Dedu juos į didelį stiklinį indą, kur jau guli seniau padarytų darbų eskizai. Labai patogu: indas peršviečiamas, tad kasdien galiu matyti, ką per gyvenimą esu padaręs.”

 

Dailininkas dirba lėtai. Kiekvieną daiktą daro taip, lyg jame nebūtų nematomų pusių. Todėl ir žiūrintysis, norėdamas aprėpti Sakalausko kūrinį, negali skubėti. Pastangos dosniai atlyginamos, nes jo darbai suteikia ne tik gilų estetinį pasitenkinimą, bet ir raminantį supratimą, jog pašėlusiu greičiu besikeičiančiame mūsų pasaulyje tebėra žmonių, sugebančių atsispirti visuotiniam šurmuliui ir kurti taip, lyg jų rankų darbas turėtų išlikti amžius.

 

Paroda veiks 2014 m. gruodžio 18 d. – 2015 m. vasario 7 d.

Kuratorė Giedrė Jankevičiūtė

Rėmėjas Vilniaus arkivyskupija

DAUGIAU