Paroda “Kiekvienam savas plaktukas”

Paroda “Kiekvienam savas plaktukas”

Pakalbėkime apie plaktuką. Daiktas kasdieninis, gerai pažįstamas, beveik kiekvienas turime jį savo namuose. Apie šį populiarų įrankį lietuvių liaudies išmintis byloja: „Protas ne vinis, su plaktuku į galvą neįkalsi”, „ Jei vyras nemoka naudotis plaktuku, tai mokslus jis pradėjo ne nuo to”. Šiuolaikinis folkloras antrina: „Namai be plaktuko kaip džinsai be užtrauktuko.”

Ar kada susimąstėte, kaip atrodė pirmas plaktukas.?

Prieš tūkstančius metų neandertaliečiai, o gal net ir beždžionės, naudojo šį įrankį. Tai galėjo būti ranka suspaustu kumščiu ar delne suspaustu akmeniu. Riešas (ranka) atliko plaktuko koto vaidmenį. Vėliau pradėta akmenį tvirtai rišti prie pagalio, kiekvienam darbui parenkant skirtingas akmens formas. Vėliau atsiranda akmeniniai plaktukai – kirvukai su skyle viduryje. Baltijos šalyse randami įrankiai priskiriami vėlyvojo neolito ir bronzos laikams (datuojami apie 1500 metų prieš Kristų). Ilgainiui akmenį pakeitė metalas.

Plaktuko „imidžas” iki šių dienų nekito. Žinomiausių pasaulio įrankių gamybos firmų dizaino centrai bando kurti naują plaktuko dizainą. Bet ir mūsų dienomis jis išlieka nepakitęs – paskirtis, forma, ergonominės proporcijos, konstrukcija. O kur plaktuką pamatysi šiandien? Kiekviena namų šeimininkė kepsniui paruošti naudoja mėsos plaktuką. Mūrininkas, dėdamas plytą, visada pastuksena ją plaktuku. Plaktukais kaukši meno aukciono vedėjai, teisėjai, laikrodininkai ir t. t.

Latvijos dailės akademijos Dizaino katedros Metalo dizaino skyriaus vedėjas profesorius Juris Gagainis, atvežęs plaktukų kolekciją į Energetikos ir technikos muziejų, suskaičiavo 25 profesijas, kurių atstovai naudojasi specifiniais plaktukais.

Pasak kolekcijos autoriaus, svarbiausia, kad plaktukas būtų gerose ir darbščiose rankose. Kiekvienas suaugęs vyras, paklaustas, kokį pirmą įrankį jis paėmė į rankas, dažniausiai atsakys – plaktuką. Vinies kalimo procesas gražus, regis, vinis pati lenda į medį, tik kalk. Kartais pasitaiko, kad vinis nenoriai sminga į medį, linksta, priešinasi. Blogiausia, kai plaktukas nepataiko į vinį, o taukšteli į pirštą. Patys žinot – ašaros užlieja akis, norisi šaukti iš skausmo.

Gyvenimas nestovi vietoje. Šiuolaikiniams berniūkščiams pirmas įrankis – kompiuteris. Bet tai jau tema kitai parodai…

Parodos atidarymas 2011 balandžio 15 d., 15 val. Energetikos ir technikos muziejuje

DAUGIAU