Paroda „Kinų menas Baltijos šalyse“

Paroda „Kinų menas Baltijos šalyse“

Paslaptingąją Kiniją padės pažinti menas

Sausio 15 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma paroda „Kinų menas Baltijos šalyse”. Parodoje eksponuojami kinų dailininkų Chen Minxin tapybos, Jianwen Xu grafikos, Gu Jing Zhou, Shi Xiao Ma, Zhou Xiao Ming keramikos darbai, Yang Zhihong karpiniai.

2014-aisiais Panevėžys tapo Lietuvos kultūros sostine. Renginių, vyksiančių visus metus, koncepcija – pasaulio kultūrų sankirta. Kultūros sostinės projektas, kurio iškilmingas atidarymas Panevėžyje įvyks sausio 31 dieną, pradedamas nuo Tolimųjų Rytų.

Paroda „Kinų menas Baltijos šalyse” yra pirmasis projekto „Paslaptingoji Kinija”, kurį rengia Panevėžio miesto dailės galerija ir Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas, renginys. Projekto metu dar bus atidaryta fotografijų paroda „Kinijos tradicijos, ritualai, šventės” ir pristatytas Vytauto Daraškevičiaus, Song Zhenjun fotoalbumas „Neatrastoji Kinija. Du žvilgsniai” Panevėžio fotografijos galerijoje, vyks paskaita „Kinų kaligrafija” ir kūrybinės dirbtuvės su menininke Dalia Dokšaite, paskaitos „Kinų Naujųjų metų šventės tradicijos” ( lektorė Vilma Šniukštaitė), „Kinų ir šiuolaikinės Vakarų medicinos sankirta ir santaka” (lektorius Dainius Butvilas) Dailės galerijoje.

„Kinų menas Baltijos šalyse” supažindins su Kinijos, kuri, pasak filosofų, yra didelė ir tuo žodžiu nusakoma pati jos esmė, menu, su iškiliais menininkais ir jų kūryba. Įdomu, kad šalia mūsų parodose įprastų žanrų – tapybos, grafikos, bus eksponuojama itin Kinijai būdingi keramikos darbai – Isingo arbatinukai ir šamanistiniai karpiniai.

Parodos, vyksiančios Panevėžio miesto dailės galerijoje, lankytojai turės retą galimybę pamatyti Isingo (Yixing) arbatinukų Meistro Gu Jing Zhou (1915-1996) ir jo mokinių Shi XiaoMa (1954), Zhou Xiao Ming (1971) kūrybą.

Kinai turi patarlę – “Vanduo – arbatos motina, o arbatinukas – arbatos tėvas”. Iš tiesų, neužtenka vien geros arbatos lapų ir tyro vandens, kad paruoštume puikią arbatą. Reikalingas indas, kuriame idealioje aplinkoje jie susijungtų. Nuo seno tobuliausiais pripažinti yra Isingo (Yixing) arbatinukai.

Isingo arbatinukai skiriasi nuo mums įprastos keramikos – dauguma arbatinukų Isinge (Yixing) yra ne žiedžiami, o klijuojami iš molio juostų. Dėl to Isingo(Yixing) keramika sunkesnė ir tankesnė. Šimtmečius Isingo (Yixing) meistrai kūrė naujas arbatinukų formas, dekoravimo būdus. Arbatinukas tapo ne tik arbatos ruošimo įrankiu, bet ir meno kūriniu, kuriame vienas kita papildo skulptūra, tapyba, kaligrafija ir poezija.

Profesorius Chen Minxin, parodoje eksponuojantis tapybą, gimė 1958 m. Longyou apskrityje, Zhejiang provincijoje. Baigė Zhejiang pedagoginio universiteto dailės fakultetą. Šiuo metu yra Dailės ir dizaino mokyklos dekanas, Zhejiang Province menininkų asociacijos narys ir Zhejiang Province, Čiudžou apskrities menininkų asociacijos pirmininko pavaduotojas.

Docentas Jianwen Xu, parodoje rodantis grafikos darbus, gimė 1964 metais Čiudžou, Zhejiang provincijoje. Baigė Zhejiang pedagoginio universiteto dailės fakultetą. Šiuo metu yra Čiudžou miesto menininkų asociacijos pirmininkas.

Abiejų dailininkų darbai yra Jiangsu, Guangdong meno muziejuje, Anhui, Shenzhen meno muziejuje, JAV Anderson menų centro kolekcijoje.

Paroda yra kultūrinių iniciatyvų grupės “Kvadratas” ir Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto tęstinio projekto “Kinų menas Baltijos šalyse” dalis. Parodos kuratorius Tomas J. Daunora. Iš Panevėžio miesto dailės galerijos paroda keliaus į Rygą -Europos kultūros sostinę.

Unikalus dailės žanras – šamanistiniai karpiniai, kurie bus eksponuojami Panevėžio miesto dailės galerijoje vyksiančioje parodoje “Kinų menas Baltijos šalyse”. Karpinių meistrė Yang Zhihong (Jang Džichong) – nusipelniusi Kinijos Liaoning provincijos tautodailininkė, Liaoning provincijos Jianping apygardos nematerialiojo kultūros paveldo išsaugojimo centro vadovė. Jos kūriniai “Žuvų deivė” ir “Lotosų deivė” yra laimėję aukščiausius apdovanojimus 2006 m. Tarptautiniame Changdžou (Hangzhou) karpinių konkurse ir Nacionaliniame Kinijos karpinių konkurse.

Menininkė viena iš nedaugelio savo šalyje kuria šiaurės rytų Kinijai būdingus karpinius, kuriuose dažnai vyrauja senųjų šamanistinių religijų archetipiniai simboliai. Čia galima išvysti ir Saulės deivę, ir Devynkrūtę deivę maitintoją ir daugybę kitų dievybių – Gluosnių, Lotosų, Žuvų ir pan. Analizuojant šiuos iki šių dienų išlikusius karpinius, galima prisiliesti prie senosios klajoklių kultūros, suprasti senųjų dabartinėje Kinijos teritorijoje gyvenusių tautų pasaulėjautą bei pasaulėvaizdį.

Meistrė Yang Zhihong karpiniais susidomėjo dar vaikystėje, kai ją prižiūrėjusi kaimynystėje gyvenusi senolių karpinių meistrų pora karpydavo „žaislus”, su kuriais ji mielai žaisdavo. Būtent šie žmonės meistrę supažindino su senaisiais šamanistiniais karpiniais ir įkvėpė toliau domėtis bei tyrinėti kultūrinį palikimą.

Ne paslaptis, jog Kultūrinės revoliucijos metais tradicinė kultūra Kinijoje buvo žiauriai naikinama, ir tik nedaugelis žmonių išsaugojo senąsias tradicijas. Vilniaus universiteto Konfucijaus instituto darbuotojai įdėjo daug pastangų, kad būtų pristatyti unikalūs Šiaurės Rytų Kinijos šamanistiniai karpiniai ir jų kūrėja meistrė Yang Zhihong.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

DAUGIAU