Paroda „Mark Rothko – Daugpilis“

Paroda „Mark Rothko – Daugpilis“

Pažintis su tapybos korifėjaus M. Rothko kūryba

Birželio 26 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje vyks parodos „MARK ROTHKO – DAUGPILIS“ atidarymas. Parodoje, kuri vyks iki liepos 27 d., bus eksponuojama žymaus dailininko M.Rothko, kūrinių muziejinės kokybės reprodukcijų kolekcija iš Daugpilio Marko Rothko meno centro. Šio tapybos korifėjaus paveikslai pasaulio aukcionuose parduodami už dešimtis milijonų dolerių.

Markas Rothko (1903-1970) – amerikiečių tapytojas, abstraktaus ekspresionizmo atstovas, gimęs Latvijoje, Daugpilyje. Per trečią ir ketvirtą XX amžiaus dešimtmečius Markas Rothko sukūrė šimtus darbų ant popieriaus ir drobės – aktų, portretų, interjerų su figūromis, miestų vaizdų bei peizažų.

Apie 1949-uosius Markas Rothko pristatė kompozicijos formatą, kurį tobulino visą likusį gyvenimą. Tai M. Rothko „vaizdinys“, susidedantis iš keleto vertikaliai surikiuotų stačiakampių formų, išdėstytų spalvų lauke, ir leidžiantis kurti nuostabią tokio tipo darbų įvairovę. Didelis mastelis, atvira struktūra ir plonas dažų sluoksnis šiuose darbuose yra derinami tam, kad perteiktų tapybinės erdvės įspūdį. Spalvos, dėl kurių M. Rothko darbai yra galbūt labiausiai vertinami, čia įgauna precedento neturintį ryškumą. Jo klasikiniams šeštojo dešimtmečio tapybos darbams yra charakteringa didėjantys matmenys ir vis paprastėjanti forma, spindintys atspalviai ir platūs bei subtilūs spalvos potėpiai.

Tamsių spalvų paletė dominavo M. Rothko darbuose septintajame dešimtmetyje. Jis ištobulino kruopštumo reikalaujančią vienų spalvų dengimo kitomis techniką, dėl kurios, meno istorikės Dore Ashton žodžiais tariant, “jo paviršiai tampa aksominiai lyg eilės apie naktį.”

Parodos „MARK ROTHKO – DAUGPILIS“ atidaryme žada dalyvauti svečiai iš Daugpilio, kuris yra Panevėžio miestas partneris. Šiame mieste įkurtas Marko Rothko meno centras, su kuriuo bendradarbiaudama Panevėžio miesto dailės galerija surengė šią paroda.

Atidarymo metu taip pat bus pristatytas parodos “Aukštaitijos dailė 2014. Quo vadis?”, vykusios Panevėžio miesto dailės galerijoje 2014 05 02 – 25, katalogas. Parodoje savo kūrybą eksponavo 46 Aukštaitijos regiono dailininkai iš Panevėžio, Biržų, Pasvalio, Rokiškio, Kupiškio. Kataloge pristatoma išsami šiuo metu mūsų regione kuriančių profesionalių menininkų kūrybos panorama: tapyba, skulptūra, grafika, keramika, tekstilė, meninis stiklas, vaizdo ir garso instaliacija, objektai, videomenas.

Parodos kuratorė, katalogo sudarytoja, įžanginio straipsnio autorė Jolanta Lebednykienė, dailininkė Asta Radvenskienė, fotografas Evaldas Ivanauskas, vertėjas Ričardas Pagirys. Pristatytos 46 dailininkų biografijos, leidinys iliustruotas dailininkų kūrinių reprodukcijomis.

Panevėžio miesto dailės galerijos informacija

DAUGIAU