Paroda „Palikimas. Babutas skarialas“

Paroda „Palikimas. Babutas skarialas“

Dailininkė kūriniuose įprasmino savo giminės palikimą

Spalio 28 dieną 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma dailininkės Eglės Ridikaitės paroda „Palikimas. Babutas skarialas”. Menininkė eksponuoja ant drobės aerozoliniais dažais išpurkštas skareles, savo prisiminimus apie močiutę paversdama pasakojimu apie giminės šaknis, bėgantį laiką ir žmogaus būtį.

“Na, Egla, paduok šventinį skarialį, eisma turgun, katrų , babut, ir atnešu dėžutį, kad išsirinktų, nes jų tų skarialių daug ir visos tokios gražios. Taip gražiai sulankstytos, sudėtos (tikras lobis) taip man tada atrodė, beje ir dabar. Išsirenka, aš užrišu ir einam visi į turgų”, – pasakoja E. Ridikaitė parodos anotacijoje.

Prie kiekvienos skarelės-paveikslo yra užrašas močiutės tarme, kokiai progai ji buvo skirta ryšėti: „švintina”, „un kapų”, „kasdiena mylimiausia”, „un doktarų”, „kaiman un giminas ainunt”, „kieman daržan”, „pagrabina”, „nei karto nerišata”.
„Todėl pirma mintis, atėjusi į galvą žiūrint Ridikaitės parodą, buvo tokia: šiose skarelėse slypi ne tik Eglės prisiminimai apie savo konkrečią bobutę, bet visos kartos savastis. Tai jau kitas laikas, tikrai pasibaigęs. Žinai, kad pati tokių skarelių neryšėsi, net kai būsi bobutė. Prie to bendrumo įspūdžio prisideda ir atpažįstamas fabrikinės gamybos skarelių stilius. Tačiau šis komplektas yra tarsi unikali genų kombinacija – skirtingais metais, skirtingose vietose pirktos skarelės susidėjo į vieną kartoninę dėžutę – į vieną gyvenimą”, – rašo menotyrininkė Agnė Narušytė.
Eglė Ridikaitė gimė Kupiškyje. 1982-1986 m. mokėsi S. Žuko taikomosios dailės technikume Kaune, 1997 m. baigė tapybos specialybę Vilniaus dailės institute (dabar – Vilniaus dailės akademija).
E. Ridikaitė parodose dalyvauja nuo 1993 metų, surengė 8 personalines parodas, dalyvavo arti devyniasdešimt bendrų parodų Lietuvoje ir užsienio šalyse: Vokietijoje, Švedijoje, Estijoje, Kanadoje, Olandijoje, Lenkijoje ir kt.
2014 m. tarptautinėje meno mugėje „ArtVilnius‘14″ pelnė geriausios menininkės apdovanojimą.
E. Ridikaitės kūrinių yra įsigijęs Modernaus meno centras, privatūs kolekcininkai Lietuvoje ir užsienyje.
Paroda „Palikimas. Babutas skarialas” Panevėžyje bus eksponuojama iki lapkričio 15 dienos.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

 

DAUGIAU