Paroda „Postidėja / atstatomieji darbai“

Paroda „Postidėja / atstatomieji darbai“

Menininkės pasakoja savas istorijos versijas

Liepos 3 d., trečiadienį, 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma paroda „Postidėja II. Atstatomieji darbai”. Paroda veiks iki liepos 14 dienos.

Parodos autorės kviečia atstatyti jėgų pusiausvyrą, tyrinėti ištrintą atmintį ir užmirštas istorijas, atgaivinti nutylėtas patirtis bei apleistas erdves, išryškinti nematomus kasdienius darbus. Tai ilgas kolektyvinių pastangų reikalaujantis procesas.

Atstatymas prasideda nuo istorijos aktualizavimo – rodomi ankstyvieji Karlos Gruodis ir Giedrės Lilienės, pirmųjų sąmoningų šiuolaikinio meno feminisčių, darbai. Raštu ir vaizdu užfiksuotos jų patirtys randa atgarsį jauniausios parodos dalyvės Eglės Shaltmiros darbuose. Prie „Postidėjos II” dar prisijungė Aistė Kisarauskaitė ir Laura Garbštienė. Parodoje taip pat dalyvauja pirmosios „Postidėjos” branduolys: Marta Vosyliūtė, Paulina Eglė Pukytė, Laisvydė Šalčiūtė, Eglė Gineitytė, Jurga Barilaitė, Eglė Ridikaitė, Beatričė Vanagaitė, Laura Zala ir Cooltūristės.

Parodos dalyves sieja noras nematomą padaryti matoma, papasakoti savą istorijos versiją ir kritiškai reflektuoti patriarchalinius dailės kanonus. Jos kalba skirtingais balsais ir žvelgia iš įvairių kūrybinių perspektyvų neišskiriant vieno „teisingo” požiūrio.

Pernai metais vykusi pirmoji paroda atkreipė dėmesį į neadekvačią moterų ir vyrų kūrybos reprezentaciją šiuolaikinio meno parodose ir muziejų kolekcijose. Tokią situaciją reikia keisti ne žodžiais, o konkrečiais darbais. Kai 2006 m. Modernaus muziejaus Stokholme direktorius Larsas Nittve atkreipė dėmesį į didelę lyčių disproporciją muziejaus kolekcijoje, jis pasiūlė ją papildyti moterų menininkių kūriniais ir parengė projektą „Antrasis mūsų svajonių muziejus”, kurio motto buvo „Vietoje 100 % vyrų – 100 % moterų”. Projektą dosniai parėmė valstybė ir privatūs asmenys. „Postidėja” siūlo menininkėms nelaukti specialių kvietimų ir pačiom rengti parodas.

Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

 

 

DAUGIAU