Paroda „Tautų arenoje. Paryžius 1937“

Paroda „Tautų arenoje. Paryžius 1937“

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune

Paroda „Tautų arenoje. Paryžius 1937″.

 Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus prieš metus atšventęs įkūrimo devyniasdešimtmetį bei surengęs vieną didžiausių savo istorijoje parodų, šįmet lankytojams taip pat pateikia neeilinę dovaną.

Prieš septyniasdešimt penkerius metus Lietuva pirmą kartą dalyvavo pasaulinėje parodoje Paryžiuje. Ta proga M. K. Čiurlionio galerijos požemiuose atidaroma nauja salė ir lankytojai kviečiami į parodą, kurioje bandoma bent iš dalies rekonstruoti Paryžiuje buvusią Lietuvos ekspoziciją.

Parodoje „Tautų arenoje. Paryžius 1937″ kalbama apie labai reikšmingus dalykus – apie mėginimą tarpukariu Lietuvą pristatyti  kaip modernią ir šiuolaikišką valstybę, apie pripažinimo gausioje tautų arenoje siekiamybę, apie tradicijų ir inovacijų taikymą  reprezentuojant save pasaulyje. Tai retas atvejis, kada paroda pristato parodą.

Daugelis eksponatų, grįžę iš Paryžiaus buvo išblaškyti, kai kurie pateko į valstybines įstaigas, kai kurie dingo be žinios ir yra vis dar ieškomi. Laimė, dalis kūrinių pateko į muziejų.  

Aplinkybių tyrimui labai pagelbėjo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. ir P. Galaunių namuose saugoma medžiaga – virš keturiasdešimt originalių nuotraukų, kuriose užfiksuota 1937 m. Paryžiuje vykusios pasaulinės parodos „Menas ir technika šiuolaikiniame gyvenime”  Lietuvos skyriaus ekspozicija ir jos fragmentai. Labai reikšmingi buvo gausūs  Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje saugomi Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir kiti archyviniai dokumentai. 

Šio projekto kuratorė – Miglė Banytė po kruopelytę surankiojo informaciją apie vieną ar kitą kūrinį ir ne tik suformavo parodą, kuri iš dalies rekonstruoja Lietuvos, 1937 m. pasauliui pristačiusios save viename draugingame paviljone kartu su kitomis Baltijos valstybėmis – Latvija ir Estija, skyriaus ekspoziciją, bet ir parengė leidinį.

  

Paroda veiks: 2012 12 14 – 2013 05 05

  

  

  

DAUGIAU