Parodos „Ispanijoje užgimęs, Antakalnyje pamiltas. Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje“ uždarymo ekskursija

Parodos „Ispanijoje užgimęs, Antakalnyje pamiltas. Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje“ uždarymo ekskursija

2019 m. rugsėjo 14 d. 15.30 val. Bažnytinio paveldo muziejuje vyks parodos „Ispanijoje užgimęs, Antakalnyje pamiltas. Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje“ uždarymo ekskursija, kurią ves kuratorė, menotyrininkė Regimanta Stankevičienė. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Parodoje pristatomi Kristaus atvaizdai, kuriems yra prigijęs Jėzaus Nazariečio pavadinimas. Jų pirmavaizdis – stebuklinga rengiamoji Kristaus statula iš Madrido basųjų trinitorių (Švč. Trejybės, Belaisvių Išpirkėjų, lot. SS. Trinitatis de Redemptione Captivorum Discalceatorum) bažnyčios. Ši rengiamoji, natūralistine stilistika pasižyminčios Sevilijos baroko skulptūros mokyklos statula dar vadinama išpirktąja, nes 1682 m. šią apie skulptūrą kartu su žmonėmis iš nelaisvės Maroko sostinėje Meknese išpirko Ispanijos trinitoriai. Jie atsigabeno šį Jėzaus atvaizdą į savo bažnyčią Madride ir, išgarsėjusį malonėmis, ypatingai gerbė. Ten, kur veikė basieji trinitoriai, šis atvaizdas pasklido ir už ordino ribų.

Abiejų Tautų Respublikos basieji trinitoriai, į Lenkijos Karalystę atvykę 1685 m., o į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę – 1693 m., sudarė labiausiai į Šiaurę nuo Ispanijos nutolusią Šv. Joakimo provinciją. Trinitoriai savo šventoves puošė Madrido Jėzaus Nazariečio figūros kopijomis, o plačiausiai išgarsėjo ir Jėzaus kultą bei atvaizdą Lietuvoje paveikė 1700 m. sukurta kopija – „Antakalnio Jėzus“ (dabar saugomas Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje).

Parodą sudaro penkios dalys: „Stebuklingoji Antakalnio Jėzaus skulptūra“, „Antakalnio Jėzaus (Jėzaus Nazariečio) atvaizdai Lietuvos bažnyčiose“; „Po Lietuvos debesimis: Jėzus Nazarietis šalia gyvųjų ir mirusiųjų“ (liaudiškųjų skulptūrų dalis); „Arti akių ir širdies: privataus maldingumo objektai“ ir „Tradicijos ir permainos: Jėzaus Nazariečio atvaizdas Nepriklausomos Lietuvos 100-mečio perspektyvoje“. Eksponuojami Jėzaus Nazariečio atvaizdai iš 18 Lietuvos bažnyčių, 15 šalies muziejų ir bibliotekų, 10 privačių rinkinių. Seniausias parodos eksponatas – 1701–1702 m. profesionalaus skulptoriaus sukurta įspūdinga skulptūra, Onos Zelštienės paaukota jos funduoto Vilniaus vizičių vienuolyno koplyčiai. Naujausia iš eksponuojamų – tautodailininko Adolfo Teresiaus 2017 m. iš bemaž tūkstantmečio juodojo ąžuolo išdrožta ir auksuotomis detalėmis apdailinta šios ikonografijos Išganytojo statula.

Daugiau informacijos apie parodą:http://www.bpmuziejus.lt/news/451/29/Ispanijoje-uzgimes-Antakalnyje-pamiltas-Jezaus-Nazariecio-atvaizdai-Lietuvoje.html

Parodos kuratorė Regimanta Stankevičienė
Organizatorius Bažnytinio paveldo muziejus
Rėmėjas Vilniaus arkivyskupija
Informacinis rėmėjas bernardinai.lt

Įėjimas su muziejaus bilietu – 6 Eur, su nuolaida (senjorams, studentams) – 4 Eur, ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai.
Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, 8 5 269 7803, el. p. [email protected]

DAUGIAU