Parodos „Siuvinėtas dangus“ uždarymo ekskursija

Parodos „Siuvinėtas dangus“ uždarymo ekskursija

2018 m. rugsėjo 15 d. 15.30 val. kviečiame dalyvauti parodos „Siuvinėtas dangus“ uždarymo ekskursijoje Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius).

Parodoje pristatomas Lietuvos siuvinėtų liturginių drabužių lobynas nuo seniausių artefaktų iki šiuolaikinių kūrinių. Ekskursijos dalyviai ne tik išvys įspūdingus tekstilės kūrinius, bet ir susipažins su nuoseklia meno stilių kaitos istorija, skirtingų epochų žmogaus minties eiga, teologų akcentuojamais tikėjimo tiesų aspektais, pamaldumo šventiesiems ženklais.

Paroda „Siuvinėtas dangus“ nušviečia 2005 m. prasidėjusį vertybių grąžinimo Katalikų bažnyčiai procesą: per dvylika metų Vilniaus arkivyskupijos nuosavybėn sugrįžo daugiau kaip 400 vienetų bažnytinės tekstilės objektų. Didžiausią jų dalį sudaro Vilniaus katedrai priklausę liturginiai drabužiai ir kiti katedroje naudoti tekstilės reikmenys. Pagrindinė Vilniaus arkivyskupijos šventovė išsaugojo pačius seniausius ir vertingiausius Lietuvos istorinės tekstilės pavyzdžius, XV a. pab. – XVI a. pr. siuvinius – viduramžių ir Renesanso epochų liudininkus – ir didžiulį vėlesnių amžių tekstilės lobyną. Parodoje pirmą kartą rodomas Švenčionėlių bažnyčios arnotas su įspūdingomis gotikinio stiliaus šventųjų figūromis. Chronologiškai vėlyviausi drabužiai – šv. Jono Pauliaus II arnotas, kuriuo jis dėvėjo 1993 m. lankydamasis Lietuvoje, žymių Lietuvos dvasininkų paskolinti meniški apdarai.

Ekspozicija sudaryta chronologiškai, žiūrovas parodoje gali lengvai perskaityti meninių stilių kaitos pasakojimą. Istorija prasideda trumpa įžanga apie išlikusį viduramžių ir Renesanso sandūros paveldą, vėliau eina įspūdingas auksu tviskantis barokas, jį keičia lengvas ir grakštus rokoko gėlynas bei antikinėmis alegorijomis kalbantys klasicizmo laikotarpio drabužiai. Parodos dalių eksponatai kontrastuoja savo skaičiais. Pavyzdžiui, iš viduramžių ir Renesanso Lietuvoje teturime 4 vienetus, net 3 iš jų galima pamatyti šioje parodoje. O turtingiausią tekstilės klestėjimo laikotarpį – baroko ir rokoko – pristatanti parodos dalis sudaryta iš daugiau kaip 40 eksponatų. Atskiroje salėje rodoma XIX–XX a. liturginė tekstilė, atskleidžianti to meto stilių, technikų, simbolių įvairovę.

 

Ekskursijos trukmė 1 val.

Bilieto kaina 4,50 Eur, su nuolaida (senjorams, studentams) – 2,50 Eur.
Informacija ir registracija: tel. 8 5 269 7800, 8 5 269 7803, el. p. [email protected]

DAUGIAU