free Paskaita „Mikalojus Steponas Pacas: karjeristas ar vyskupas iš pašaukimo?“

Paskaita „Mikalojus Steponas Pacas: karjeristas ar vyskupas iš pašaukimo?“

2018 m. sausio 16 d. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks istoriko, humanitarinių mokslų daktaro Mindaugo Paknio paskaita „Mikalojus Steponas Pacas: karjeristas ar vyskupas iš pašaukimo?“.

 

Renginys nemokamas, pradžia 17 val. Maloniai kviečiame dalyvauti!

 

Vilniaus vyskupo institucija – Lietuvoje pati seniausia ir garbingiausia: be jos, jungiančios Jogailos ir Vytauto valstybę su dabartine ES ir NATO nare, vargiai įsivaizduojama ne tik religinė ar kultūrinė, bet ir politinė bei ekonominė mūsų šalies istorija. Ši institucija – ne beveidis monolitas, o daugiau nei keturių dešimčių tragiškos ir komiškos, herojiškos ir ironiškos istorijos personažų galerija. Keletą iš jų plačiau pristatys paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“. Jame susipažinsime ne tik su daugiau ar mažiau žinomais Vilniaus vyskupais, bet ir – kaip veidrodyje – su juos pristatančiais istorikais…

 

Paskaitų ciklas organizuojamas tęsiant Liudo Jovaišos knygoje „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ pradėtą pažintį su Vilniaus vyskupijos ganytojais.
Penktojoje ciklo paskaitoje pristatomas Vilniaus vyskupas Mikalojus Steponas Pacas buvo kilęs iš įtakingos LDK giminės, didžiausio klestėjimo pasiekusios XVII a. II p. Šio vyskupo biografiją žymi keletas išskirtinių detalių, nebūdingų ganytojo pirmtakams. Jis ryžosi tapti dvasininku tik gana vėlyvo amžiaus – eidamas 47-uosius gyvenimo metus. Iki tol M. S. Pacą galime prisiminti kaip gana sėkmingą valstybės tarnautoją, karaliaus dvariškį, patikimą pasiuntinį į seimą, Trakų vaivadą bei santuokos įžadus priėmusį vyrą. Tačiau spartus kopimas karjeros laiptais įstrigo, be to, nesisekė ir asmeninis gyvenimas. Galbūt dėl šių, o gal dėl kitų, mums nežinomų priežasčių senatorius Pacas pasuko pašaukimo keliu. Vis dėlto ir šis gyvenimo etapas nebuvo lengvas. Dėl užsitęsusių ginčų su Vilniaus katedros kapitula, kuri visokeriopai priešinosi būsimo vyskupo paskyrimui, Paco ganytojiška veikla truko tik dvejus metus (1682–1684).

 

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. [email protected]

DAUGIAU