POEZIJOS PAVASARIS VĖL ŠIAULIUOSE

POEZIJOS PAVASARIS VĖL ŠIAULIUOSE

2013 m. gegužės 23 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių „Aušros” muziejaus Chaimo Frenkelio vilos parke (Vilniaus g. 74, Šiauliai) įvyks tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2013″ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose”. Jį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros” muziejus. Dalyvaus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, įteikiamos už geriausią 2012 m. poezijos debiutą, laureatas Ernestas Noreika, poetai Kornelijus Platelis, Eglė Juodvalkė (JAV), Vidmantė Jasukaitytė, Domantas Razauskas, Tomas Taškauskas, aktorė Olita Dautartaitė. Renginį ves filosofas Andrius Konickis (Vilnius). Gros Šiaulių miesto Sauliaus Sondeckio menų mokyklos dėstytojos Marytės Markevičienės vadovaujami akordeonistai.
Kasmet skleidžiantis svaigiai gegužei, „Poezijos pavasaris” keliauja per šalį ir pasaulį, džiugindamas gaivia poezijos versme. Dvi savaites trunkančioje kelionėje įvyksta per 120 renginių, sutraukiančių išties plačią auditoriją: poezijos gerbėjus ir prašalaičius, jaunus ir senus, kalbančius ir klausančius. Chaimo Frenkelio vila, jau ketvirtus metus svetingai priimanti „Poezijos pavasario” pasiuntinius, vis labiau tampa namais, į kuriuos norisi sugrįžti.
Tad svečiai į muziejų ir šįmet atvyks iš Šiaulių rajono literatūros muziejaus Naisiuose, kur poezijos šventės „Tylios mano dainos…” metu bus įteikta poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894-1912) premija už geriausią 2012 metų poezijos debiutą. Ją pelnė E. Noreika už eilėraščių knygą „Povų ežeras”, kurioje – nemažai mistikos, o metafiziniai apmąstymai „persipina su sapno erdve ir realybės transformacija”.
Gimtuosius Šiaulius aplankys tituluočiausias „Poezijos pavasario” svečias, 1996 m. „Poezijos pavasario” laureatas, 2002 m. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas K. Platelis. Poetas, vertėjas, savaitraščio „Literatūra ir menas” vyr. redaktorius, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvių PEN centro narys, „Poetinio Druskininkų rudens” valdybos pirmininkas, derindamas inžinieriaus, valdininko ir kūrėjo darbus, 1980-2010 m. išleido 8 poezijos knygas, iš anglų k. 1991-2007 m. išvertė 6 rinktines, 2004-2010 m. sudarė 7 almanachus. Jo knygos anglų, italų k. buvo išspausdintos Lietuvoje ir užsienyje.
Antrą kartą „Aušros” muziejuje viešės dvi Lietuvos rašytojų sąjungos narės – E. Juodvalkė ir V. Jasukaitytė. JAV lietuvių poetė, žurnalistė E. Juodvalkė 1976-1995 m. dirbo „Laisvės” ir „Laisvosios Europos” radijuje, 1972-2011 m. Čikagoje ir Vilniuje išleido 6 eilėraščių, memuarų knygas. Rašytoja, signatarė V. Jasukaitytė yra 19-os poezijos ir apysakų knygų, romanų, pjesių autorė, pastaruoju metu rašanti savaitraščiui „Karštas komentaras”, kuriame turi savo skiltį.
Dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius D. Razauskas dirbo keliose radijo stotyse, įvairiuose spaudos leidiniuose. Nuo 2002 m. savo kūrybą publikuoja kultūros leidiniuose, parašė 150 dainų, išleido 4 kompaktines plokšteles, 2010 m. – eilėraščių knygą „Takas į tylą”. Vienas bei su įvairiais muzikantais, aktoriais jis aktyviai koncertuoja visoje Lietuvoje, važinėja ir kaip poezijos skaitovas. Jam „kiekvienas koncertas yra tarsi mažas ritualas, kurio dalyviai yra visi, esantys jame”, o stipriausias kontaktas – „širdis į širdį”.
Poetas ir vertėjas T. Taškauskas Vilniaus universitete studijavo istoriją, lietuvių filologiją. Nuo 2007 m. pradėjęs bendradarbiauti kultūrinėje spaudoje, po metų išleido pirmąjį poezijos rinkinį „Audrapaukščio monologas”. 2011 m. su bendraminčiais įsteigė literatų sambūrį „Literatūros refleksai”.
Poetų eiles skaitys taip pat antrą kartą kartu su „Poezijos pavasario” rašytojų grupe muziejuje viešėsianti aktorė O. Dautartaitė, 1976-2008 m. dirbusi Šiaulių dramos teatre.
Renginį ves filosofas, žurnalistas, vertėjas A. Konickis. 1996 m. apgynęs filosofijos daktaro disertaciją, nuo 2000 m. jis yra žurnalo „Naujoji Romuva” vyriausiasis redaktorius. 2007 m. A. Konickis tapo pirmuoju literatūrinės Juozo Keliuočio premijos laureatu.

DAUGIAU