Pravoslavų liturginės muzikos perlai

Pravoslavų liturginės muzikos perlai

 

Pavasariniame choro „Pro musica” koncerte – pravoslavų liturginės muzikos perlai

 

Vilniaus universiteto choras „Pro musica” balandžio 21 d., šeštadienį, 18 val. Šv. Jonų bažnyčioje klausytojams pristatys naujausią savo programą, nukelsiančią į visiškai kitą muzikinį pasaulį – skambės rusų religinės muzikos šedevrai.

 

Koncerte taip pat dalyvaus žymi Lietuvos vargonininkė Virginija Survilaitė, klausytojus supažindinsianti su Vakarų Europos vargonine muzika. Skambės J. S. Bacho, F. Coupereno ir kitų kūriniai.

 

Šis koncertas kontrasto principu atskleis dvi skirtingas – pravoslavų ir Vakarų Europos – muzikines tradicijas. Kadangi cerkvėse negali skambėti joks muzikos instrumentas ir žmogus tik savo balsu gali šlovinti Dievą, pravoslavų liturginiai kūriniai įgavo labai plačią, gilią ir išplėtotą faktūrą. Šią funkciją Vakarų muzikoje dažnai atlieka vargonai.

 

Dmitrijaus Bortnianskio „Koncertai”, kurių vienas skambės koncerte, – unikalūs cerkvinio giedojimo opusai, sujungę 18 amžiaus Vakarų Europos muzikos tradicijas ir specifinį rusišką liturginio giedojimo stilių. Geriausi rusų kūrėjai rašė aukščiausio meniškumo religinius kūrinius – šią išskirtinę „Pro musica” programą sudaro plačiai pasaulyje žinomi Rachmaninovo, Česnokovo, Sviridovo kūriniai.

 

Kiekvienas iš pasirinktų kūrinių atskleidžia vis naują rusų liturginės muzikos aspektą – tai ir Česnokovo romantizmas, ir Rachmaninovo aistringas polėkis bei nugrimzdimas į giliausią meditaciją, ir naujosios rusų chorinės mokyklos korifėjaus Georgijaus Sviridovo visuotinė malda, kupina liaudiškų intonacijų. Vienas iš programos kūrinių – A. Paerto „Bogorodice” stebina šio šiuolaikinio estų kompozitoriaus gebėjimu perteikti rusiškos muzikos dvasią.

 

Žymi šalies vargonininkė Virginija Survilaitė daug koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje. Yra surengusi virš 800 solinių koncertų, koncertų su įvairiais solistais, chorais ir orkestrais. Už koncertinę veiklą V. Survilaitei buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusios artistės garbės vardas. Vargonininkė yra parengusi įvairių šalių ir epochų kompozitoriams skirtų koncertinių ciklų, išleidusi monografijų. Nuo 1980 m. dėsto vargonų specialybę Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Vargonų ir klavesino katedroje, nuo 1992 m. yra šios katedros docentė.

 

Produktyvumu stebinančio choro „Pro musica” artimiausiuose planuose dar viena stambi forma – Pietų Afrikoje gimusio kompozitoriaus Shane Woodborne „Rohrau mišios”, kurios bus atliekamos su „Trimito” orkestru ir kitu VU choru „Gaudeamus”. Koncertai vyks gegužės 10 d. 18 val. Kauno filharmonijoje ir gegužės 12 d. 18 val. Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje.

 

Rusų dvasinės muzikos koncertas priklauso VU Kultūros centro organizuojamam koncertų ciklui „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje”. Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.

DAUGIAU