„Pro musica“ 10-mečio koncertas Kauno filharmonijoje

„Pro musica“ 10-mečio koncertas Kauno filharmonijoje

Kviečiame į Vilniaus universiteto choro „Pro musica“ 10-mečio koncertą Kauno filharmonijoje.

Programoje skambės įvairius kolektyvo kūrybinės raidos laikotarpius atspindintys Lietuvos bei užsienio kompozitorių kūriniai.

Koncerto kulminacija taps šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo keturių dalių „Saulėtekio mišios“ (Sunrise Mass) dviem mišriems chorams ir styginių orkestrui, kurias kartu su „Pro musica“ atliks VU choras „Gaudeamus“ ir VU kamerinis orkestras.

Pasak choro meno vadovės ir vyriausiosios dirigentės Rasos Gelgotienės, „Saulėtekio mišios“ – tikrai naujas ir originalus žodis šiuolaikinėje chorinėje muzikoje. Inovatyvaus, kosminio ir nežemiško skambesio opusas pasižymi savita, glaudžia, beveik simbiotine choro ir orkestro darna.

1978 m. gimęs O. Gjeilo – vienas jauniausių ir, ko gero, žymiausių šiuolaikinių skandinavų muzikos kūrėjų. Muzikos mokslus Niujorko Džiulijardo mokykloje ir Londono Karališkojoje muzikos akademijoje baigęs kompozitorius šiuo metu gyvena ir kuria Niujorke.
Tradicinį lotynišką mišių tekstą O. Gjeilo interpretuoja gan originaliai. Įprastinėms dalims jis suteikia papildomus pavadinimus: Kyrie – Dangaus šviesuliai, Gloria – Saulėtekis, Credo – Miestas, Sanctus ir Agnus Dei – Tapatybė ir Žemė. Taip tarsi punktyru nubrėždamas savotiškos metafizinės kelionės maršrutą.

Pradžioje autorius tarsi atveria dangaus skliautą, čia išryškėja planetos, žvaigždės, dangaus šviesuliai, viską apgaubia tarpgalaktiniai ūkai, tačiau staiga kelionė persikelia į Žemę, didžiųjų pasaulio megapolių džiungles, kur jaučiamas beprotiškas didmiesčių tempas ir chaosas, o dar vėliau atsiduriame gamtoje, žemėje, į kurią mes suleidę savo šaknis, čia tarsi savo gimtinėje stovi žmogus, su savo mintimis, jausmais, baimėmis ir tikėjimu. „Saulėtekio mišios“ – tarytum žmogaus brendimo, jo dvasinės metamorfozės metafora.

DAUGIAU