Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai

Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai

Ketvirtadienį, rugsėjo 24 d., Laisvajame universitete svečiuosis publicistas, muzikuojantis piešėjas, ufologas ir orientalistas Lukas Devita. Šis lektorius, anksčiau iniciavęs keletą LUNI užsiėmimų apie ufologiją ir NSO, šį kartą ves dviejų paskaitų kursą apie ankstyvąją psichodelinę muziką bei 1966-1967 metų Amerikos kontrkultūrą. Per pirmąjį užsiėmimą – „Psichodelinės eros atspindžiai: Amerikos pionieriai“ – kalbėsime apie psichodelinės muzikos ištakas Amerikoje, beat kultūros, avangardinės muzikos ir free jazz įtaką, psichodelikos sąryšius su Rytų misticizmu bei etnine kultūra. Paskaitos metu bus trumpai apžvelgiamos psichodelinio roko grupės ir atlikėjai, klausysimės jų įrašų ištraukų.

 

Psichodelikos gerbėjai teigia, jog reikia reorganizuoti savo žinias ir potyrius taip, kad išnyktų vidinis susiskaldymas, kad gyvenimas būtų suvokiamas kaip vientisas darinys. Pasak lektoriaus, šios srities menas per garsus, žodžius bei spalvas siekia padėti žmonėms atsiminti aukštesnę sąmonės būseną, kuri lyg ir neturi nieko antgamtiška: tai meilė, harmonija bei savimonė. Toji muzika skirta ne vien liūliuoti klausytojus buitine užmarštimi, bet pakylėti juos virš kasdienybės, nuvesti aukštesnių patirčių, aiškesnio savęs ir pasaulio suvokimo link. Kaip senos šamanų giesmės, taip ir ši muzika gali įvesti į transą, skleisti idėjas, tapti svarbia gyvenimo būdo dalimi.

 

Kaip skelbė amerikiečių poetas, aktyvus psichodelinės eros kultūros kūrėjas Allenas Cohenas: „Mes laukėme vasaros, kaip vaikų kryžiaus žygio per Ameriką, gelbėjančio šalį bei visą pasaulį nuo militaristų diktato ir pagrindinės karų priežasties – vidinio pykčio, gobšumo bei materializmo. Mes tapatinome save su pasauliu kaip su vientisa, nedaloma socialine esybe, suvokėme planetą kaip vieningą aplinką ir laikėme Žemę rūpestingais namais. Mes tikėjome, kad meilė įveikia baimę ir mažos komunos gali pakeisti „klases“, patriarchalinę šeimą ir visuotinį susvetimėjimą.“

 

Ką mums šiandien reiškia ta užmarštin nugrimzdusi psichodelinės muzikos ir bytnikų era? Ką galime iš tos kultūros pasisemti, kad mūsų pačių gyvenimas būtų spalvingesnis, ypatingesnis, intensyvesnis, skatinamas vidinio polėkio? Diskusija apie psichodelinės eros pradžią vyks ketvirtadienį, rugsėjo 24 d., 18 val., klube „Satta“, Vilniaus g. 16, Vilniuje.

 

Laisvasis universitetas – horizontalus savišvietos tinklas, siekiantis suburti norinčius mokytis ir nenorinčius mokėti už visiems mums galinčias priklausyti žinias. Laisvajame universitete laisvai diskutuojama įvairiomis temomis, keičiamasi nuomonėmis ir patirtimis. Prisijungti ir dalyvauti kviečiamas kiekvienas. Kuo daugiau žmonių prisidės savo dalyvavimu neigdami spektaklio visuomenės normas, tuo didesnį poveikį visuomenės kaitai turės Laisvojo universiteto kaip socialinio judėjimo gyvavimas. 

 

Daugiau informacijos apie Laisvajame universitete rengiamas paskaitas galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia galite klausytis ir radijo laidos „LUNI valanda“ per Start FM įrašų.

 

LUNI iniciatyvinė grupė

2009 09 22

 

 

 

 

DAUGIAU