Seminaras J. L. MORENO GYVASIS LAIKRAŠTIS

Seminaras J. L. MORENO GYVASIS LAIKRAŠTIS

Gegužės 10-13d. Klaipėdoje vyksta Lietuvos psichologų kongresas. Siekiant dalintis psichologinėmis žiniomis su klaipėdiečiais ir miesto svečiais kongreso organizatoriai kviečia į vieną iš renginių.

Lietuvos Psichodramos draugijos nariai siūlo dalyvauti Gyvojo laikraščio akcijoje. Gyvasis laikraštis – tai psichodramos teorijos ir  praktikos autoriaus J. L. Moreno išvystytas metodas. Atkartodami istorinę Gyvojo laikraščio tradiciją, akcijos metu gyvai atkursime tos dienos laikraščiuose aprašytus įvykius ar artimiausių dienų šalies aktualijas. Vaidmenų žaidimo pagalba akcijai vadovaus pats J. L. Moreno (E. Karmaza). Psichodramos praktikai atliks spontaniškos improvizacijos veiksmo pagrindą. Žiūrovai bus kviečiami įsitraukti į žaidimą.

Moreno Gyvojo Laikraščio ištakos

J. L. Moreno, psichiatras, Z. Freudo amžininkas, ieškojo naujų gydymo ir žmogaus saviraiškos būdų. Oponuodamas Z. Freudo terapinio metodo statiškumui, jis itin didelį dėmesį kreipė į žmogaus spontaniškumo bei kūrybiškumo resursus kaip į visaverčio gyvenimo prigimtines galias. Siekdamas sukurti tinkamą vietą šių savybių vystymui, J. L. Moreno įkūrė Spontaniškumo teatrą, kuriame eksperimentavo, ieškodamas būdų teatrą panaudoti ne tik estetiniams išgyvenimams sukurti, bet ir padaryti žiūrovų saviraiškos vieta. J. L. Moreno tikslas buvo sukurti tokį teatrą, kur piliečiai turėtų galimybę aktyviai dalyvauti bendruomenės problemų sprendime. J. L. Moreno teatre buvo svarbus ne tiek tekstas, kiek aktorių spontaniškas bendravimas  su auditorija bei interakcija tarp pačių aktorių. Svarbiausia buvo pats procesas, o ne rezultatas. Gyvojo laikraščio metodo pagalba aktoriai kartu su J. L. Moreno ir žiūrovais, kaip socialiniai tyrėjai, pasinerdavo į tos dienos naujienas/aktualijas, aprašytas laikraščiuose. Auditorijos buvo prašoma siūlyti aktualias problemas, kurias aktoriai spontaniškai dramatizuodavo. Auditorijos nariai galėjo patys aktyviai įsitraukti į pasirodymus su specialiai parinktais pagalbininkais arba tiesiog stebėti veiksmą.

DAUGIAU