Kovo 13 dieną, 13 val., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Muzeotekoje, vyks Senjorų dienos koncertas „Kanklių skambesiu pasitinkame laisvę“. Muzeotekoje išgirsite jaunų, talentingų kanklininkių skambinimą šiuo unikaliu, lietuvių mylimu instrumentu.
Susirinkusiems gros Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Liaudies instrumentų katedros doc. Jolantos Babaliauskienės kanklių klasės studentes Vaiva Dunaitytė ir Emilija Tamošiūnaitė bei LMTA Klaipėdos fakulteto Muzikos katedros doc. Jolantos Babaliauskienės kanklių ir kamerinio ansamblio klasės studentės Vytautė Stonkutė ir Karolina Turčinskaitė.
Koncerto programoje skambės Lietuvos kompozitoriaus, dirigento, pedagogo ir kultūros veikėjo Jono Švedo kūriniai. Išgirsite lietuvių kompozitoriaus, muzikologo, pedagogo Vaclovo Paketūro ir jaunos atlikėjos bei kompozitorės Linos Žilinskaitės kūrinius. Taip pat skambės ir užsienio kompozitorių kūriniai. Koncertmeisterė – Elvyra Knižnikovaitė-Būrė.
„Jaunųjų atlikėjų atliekama muzikos įvairovė nepaliks abejingų“, – pažada J. Babaliauskienė. Jonas Švedas – akademinio kankliavimo pradininkams. Pirmieji kūriniai kanklėms ir yra parašyti būtent jo. „Sudėjome viską, ką turime gražaus lietuviško“, – pastebi J. Babaliauskienė. Koncerte skambės ir šiek tiek užsienietiškos muzikos. „Norime parodyti, kad grojame ir baroko klasikos laikotarpio kūrinius“, – teigia docentė.
Kanklės, pastebi ji, simbolizuoja laisvės šauksmą, identitetą, savitumą, originalumą, savastį. Kanklės kilusios iš liaudiško instrumento, o dabar tai yra koncertinis instrumentas, galintis atlikti bet kokią muziką. J. Babaliauskienės studentės groja akademinę muziką, tačiau lietuvių kompozitoriai kūrė liaudies dainų– sutartinių, liaudies dainų motyvų temomis, tradiciją perteikdami šiuolaikinėmis išraiškos priemonėmis.
J. Babaliauskienės teigia – kanklių stygų skambesys nuo seno turėjo didžiulė reikšmę. „Protėviai skambindavo jomis tiek žmogui mirus, tiek džiaugsmui atėjus. Kone kiekvienose namuose jomis maldos, meditacijos pagrindu skambintos sutartinės. Jos atliko ir šokių skambinimo funkciją“, – pasakoja ji.
Pasak J. Babaliauskienės, kanklių skambesys unikalus, jis išlikęs ir šiandieninėse modifikuotuose kanklėse: „Kanklių skambesys turi gilų, taurų garsą su begale atspalvių. Baltijos šalys turi giminingus instrumentus, vis tik kanklės yra nacionalinis instrumentas, kokio neturi jokia kita šalis“.
Renginys yra nemokamas, be išankstinės registracijos.