„Seserys. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“

„Seserys. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“

Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune

 Vasario 5 d., ketvirtadienį, 17 val. vyks istorikės dr. Ingridos Jakubavičienės knygos „Seserys. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė” pristatymas.

Apie dvi ryškiausiais tarpukario Lietuvos ponias ir jų indėlį sprendžiant šalies politinius, diplomatinius ir socialinius klausimus diskutuos prof. dr. Virginija Jurėnienė (VU KHF), prof. dr. Jonas Vaičenonis (VDU), knygos recenzentai doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė (VU), prof. dr. Juozas Skirius (LEU) ir knygos autorė dr. Ingrida Jakubavičienė. Istorikų diskusiją muzikine programa pradės Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas, VDU muzikos akademijos dėstytojas, daugelio tarptautinių  konkursų laureatas Liudas Mikalauskas. Renginio metu bus galima įsigyti pristatomą knygą.

Dvi ryškiausios Pirmosios Lietuvos Respublikos moterys – Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė – pagaliau sulaukė savo biografijų pristatymo Prezidento rūmuose Kaune. Būtent čia apie 15 metų virė ne tik Smetonų šeimos, bet ir visos Lietuvos politinis gyvenimas. Tarpukario Lietuva kartais buvo pavadinama „svainių respublika”, kadangi šalį valdė svainiai – Prezidentas Antanas Smetona ir ištikimas jo bičiulis Ministras Pirmininkas Juozas Tūbelis bei jų žmonos – seserys Sofija ir Jadvyga. Lietuvos politinio elito šių moterų įtaka jau senokai nestebino, tačiau užsienio diplomatams toks unikalus politinis kvartetas atrodė labai egzotiškai. Diplomatai savo raportuose nesivaržydami konstatuodavo, jog pirmiesiems Lietuvos asmenims didelę įtaką turinčios jų žmonos. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos reikalų patikėtinis Kaune Thomas H. Prestonas teigė, jog viena iš A. Smetonos populiarumo priežasčių yra būtent ponia Sofija, kuri esanti „rimtas prezidento pagalbininkas”. Šis diplomatas S. Smetonienę net lygino su Rusijos imperatoriene Jekaterina II. Amerikos pasiuntinys Kaune Frederickas W. Colemanas taip pat stebėjosi, kad jokių valstybinių pareigų neužimančios ponios Smetonienė ir Tūbelienė dalyvaudavo valstybės reikalų sprendime.

Šias ir daugelį kitų intriguojančių detalių skaitytojai atras „Versus aureus” leidyklos išleistoje knygoje „Seserys. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė”. Biografinė monografija atskleidžia ne tik seserų įtaką politiniams ir socialiniams valdžios vyrų sprendimams, bet ir jų visuomeninę darbuotę įvairiose moterų organizacijose, jų motiniškus rūpesčius, laisvalaikį, pomėgius ir kai kurias asmeninio gyvenimo paslaptis. Seserų gyvenimo istorija glaudžiai susipynusi su jų sutuoktinių veikla, todėl kai kurių istorinių faktų interpretacija pateikiama žvelgiant iš Smetonų ir Tūbelių šeimų gyvenimo perspektyvos. Apie tai, kaip susiklostė jų likimai pasitraukus iš Lietuvos 1940-ųjų birželį, visuomenė žino labai miglotai. Kur jos praleido likusius metus? Kaip susiklostė jų palikuonių likimai? S. Smetonienės ir J. Tūbelienės biografijas papildo jų vaikaičių Vytauto Juliaus Smetonos ir Peterio Kuhlmanno labai atviri atsiminimai bei asmeninių archyvų nuotraukos.

DAUGIAU