Šiuolaikinė olandų muzika

Šiuolaikinė olandų muzika

Choras „Pro musica” kartu su „Trimito” orkestru atvers paslaptingą „Urizeno knygą”

Vilniaus universiteto choras „Pro musica” kviečia į įspūdingą ir mūsų šalyje dar negirdėtą žymaus šiuolaikinio olandų kompozitoriaus Jacobo de Haano simfoniją „Urizeno knyga” solistui, skaitovui, mišriam chorui ir pučiamųjų orkestrui.

Kūrinį atliks Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Asta Krikščiūnaitė (sopranas), choras „Pro musica” (meno vadovė Rasa Gelgotienė) ir Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas” (meno vadovas Algirdas Budrys). Poemos tekstą anglų kalba skaitys Marijus Žiedas. Dirigentas – garsus Olandijos dirigentas Bertas Langeleris.

Simfonija „Urizeno knyga” – tai labai romantiškas, gražiai skambantis kūrinys apie mistinę būtybę Urizeną, sukūrusį pasaulio viziją ir nesėkmingai pristačiusį ją „Amžiniesiems”, tačiau šiems ją atmetus užsisklendusį savo susikurtame abstrakčiame pasaulyje.

 

Šiuo metu pasaulyje augant domėjimuisi mistiniais dalykais, maestro Bertas Langeleris neabejoja, kad simfonija „Urizeno knyga” paliks klausytojams puikų įspūdį. Kūrinys inspiruotas to paties pavadinimo mistinės poemos, kurią 1794 m. parašė britų poetas, dailininkas, spiritualistas, religinis aiškiaregys ir mistinis filosofas Viljamas Bleikas.

 

„Urizeno knyga” kiek panaši į „Būties knygą”, Senojo Testamento antrąją knygą, kurių turinys sudaro pagrindą krikščioniškam, žydų ir islamo tikėjimams. Viljamas Bleikas laikėsi principo, kad visos religijos iš tiesų yra viena religija, o dievybės gyvena žmonėse.

 

Simfonijoje šalia originalių panaudotos ir Jeruzalėje, Šventajame mieste, girdėtos melodijos bei kiti religinės ekspresijos kupini garso koliažai. Anot koncertą diriguosiančio maestro Berto Langelerio, tokios simfonijos Lietuvos klausytojai dar negirdėjo. Dirigentas teigė, jog jo meilę pučiamųjų muzikai lėmė labai plačios šių instrumentų galimybės. „Kaip ir simfoniniai orkestrai, pučiamųjų kolektyvai taip pat yra labai spalvingi. Tinkamai parinktas repertuaras gali tapti puikia atrakcija ir patiems muzikantams, ir klausytojams”, – pabrėžė olandų dirigentas.

 

Lietuvoje lankysis ir pats kūrinio autorius Jacobas de Haanas – Leeuwardeno miesto Valstybinės muzikos akademijos profesorius. Kompozitorius yra didelis lietuvių folkloro gerbėjas. Vienas stambus jo kūrinys parašytas remiantis penkiomis aukštaitiškomis melodijomis.

 

Koncerte taip pat pirmą kartą mūsų šalyje bus atliktas kito šiuolaikinio olandų kompozitoriaus Hanso van der Heide kūrinys „Kvailio kelionė”, pasakojantis apie Taro kortas. Imponuojančia muzikine kalba jame vaizduojama nuotykių kupina pagrindinio Taro kortų herojaus Kvailio kelionė per 8 kortas (Burtininkas, Aukščiausiasis dvasininkas, Imperatorė, Imperatorius, Vyriausiasis žynys, Meilė, Vežimas, Jėga). Šis kūrinys – tai lyg žmogaus kelionės per gyvenimą metafora, perteikiama Didžiojo Arkano kortų mįslėmis. Neseniai vykusiame tarptautiniame konkurse Taivanyje šis kūrinys buvo išrinktas geriausiu.

 

2004 m. susikūręs choras „Pro musica” nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos stilius ir orientuojasi į didelės apimties chorinės klasikos šedevrų ar originalių tematinių programų atlikimą. Choras aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje: praėjusių metų spalį Kopenhagos katedroje atliko G. Verdi „Requiem”, o 2012 metus iškilmingai pradėjo J. S. Bacho „Magnificat”.

 

Šis koncertas priklauso VU Kultūros centro organizuojamam koncertų ciklui „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje”. Bilietai parduodami prieš koncertą.

 

Olandų šiuolaikinės muzikos programa vasario 19 d., sekmadienį, 18 val. taip pat skambės Kauno valstybinėje filharmonijoje.

DAUGIAU