Skrydis virš gegutės lizdo

Skrydis virš gegutės lizdo

Dale Wasserman
SKRYDIS VIRŠ GEGUTĖS LIZDO
Premjera
Režisierius: Valerij Griško
Trukmė: 3 val.

Tikriausiai daugeliui šis pavadinimas asocijuojasi su garsiuoju filmu ir aktoriumi Jacku Nicholsonu, kuris 1975 m. filme suvaidino pagrindinį vaidmenį ir pelnė “Oskarą”. Kaip bebūtų filmas pastatytas remiantis amerikiečių rašytojo Keno Kizio to paties pavadinimo romanu, susilaukusio nepaprastos sėkmės, kuri nenusileidžia ir Deilo Vasermano sceninei adaptacijai. Per kelis dešimtmečius visame pasaulyje buvo sukurti apie 300 spektaklių, o šiais metais ir Lietuvoje.

Kenas Kizis (Ken Kesey) – gimė 1935 m. nedideliame miestelyje Kolorado valstijoje. Mokydamasis mokykloje, o vėliau studijuodamas koledže, būsimasis rašytojas pasižymėjo kaip puikus imtynininkas. Tuo metu pamatę vaikiną, mušantį sportinius rekordus, vargu ar kas galėjo pagalvoti, kad šis žmogus taps amerikiečių literatūros ikona, kuriuo seks dauguma kitų garsių rašytojų.

Įdomu tai, kad būdamas studentu ir norėdamas užsidirbti pinigų, K. Kizis dalyvavo valstybės finansuotame naujų psichotropinių vaistų išbandymo eksperimente. Vaistų sudėtyje buvo haliucinogeninės narkotinės medžiagos, tokios kaip LSD ir meskalinas. Dalyvaudamas projekte K. Kizis tuo pačiu metu bendraudavo su psichiatrinės ligoninės pacientais ir susidarė įspūdį, jog ligoniai atstumti dėl savo kitoniškumo, nepelnytai tapo visuomenės aukomis. Šį ypatinga patirtis ir paskatino parašyti romaną „Skrydis virš gegutės lizdo” išgarsinusį autorių visame pasaulyje.

Garsiam Holivudo filmų ir TV scenaristui Deilui Vasermanui (Dale Wasserman) garsusis romanas į rankas pakliuvo neatsitiktinai. „Vieną kartą man paskambino Brodvėjaus aktorius Kirkas Douglas ir užtikrino, kad turi nepaprastai įdomų pasiūlymą – parašyti pjesę pagal tuomet dar tik rankraščiu buvusį romaną – prisimena D. Vasermanas, – kūrinys mane labai suintrigavo, o labiausiai pagrindinis jo herojus Makmerfis. Niekaip negalėjau suprasti ar jis Kristus ar paprasčiausias sukčius?”

Makmerfis – užkietėjęs lošėjas ir mušeika, norėdamas išvengti kalėjimo darbų, apsimeta nepakaltinamu kvailiu ir atsiduria psichiatrinėje ligoninėje. Deja, čia tvarka pasirodo esanti griežtesnė negu kalėjime, o žmonės – protingesni už viso pasaulio išmintinguosius. Makmerfis pradeda maištauti prieš sistemą ir ginti bejėgius ligonius.

Jaunimo teatro spektaklyje šis kontraversiškas vaidmuo atiteko charizmatiškam aktoriui Andriui Bialobžeskiui. Kiekviena istorija turi keletą interpretacijos galimybių, todėl ką tiksliai premjeros metu išvys žiūrovai – neatskleidžiama. Spektaklyje taip pat vaidina Aušra Pukelytė, Aldona Bendoriūtė, Simonas Storpirštis, Gediminas Storpirštis, Vytautas Taukinaitis, Lukas Petrauskas, Kristina Ovičinikaite, Nerijus Gadliauskas, Jurgis Damaševičius, Kostas Smoriginas, Antanas Šurna, Giedrius Arbačiauskas, Arūnas Storpirštis, Dovilė Šilkaitytė, Ignas Ciplijauskas, Rasa Marazaitė, Jonė Dambrauskaitė ir Giedrė Giedraityte.

DAUGIAU