Stasio Petrausko (1950-2010) kūrybos paroda

Stasio Petrausko (1950-2010) kūrybos paroda

Bitlo parodoje – visapusiška kūryba

Rugsėjo 7 d., 17 val., Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma dailininko Stasio Petrausko (1950-2010) kūrybos paroda, kuri veiks iki spalio 2 dienos. Stasys Petrauskas – Panevėžio bohemos simbolis, daugeliui žinomas kaip Bitlas. Dabar jau neaišku, kas pirmas ir kada taip pavadino talentingą dailininką, bet šis pseudonimas jam taip prilipo, kad kai kurie jį žino tik šiuo vardu.

Įdomu, kad S.Petrauskas, kurio vos sukurtus darbus išgraibstydavo kolekcininkai, Lietuvos dailininkų gildijos nebuvo pakankamai įvertintas. Daugumą stebino, traukė, bet kartu ir gąsdino jo asmenybė, nes menininkas dažnai mėgo šokiruoti ekscentrišku elgesiu. S.Petrausko darbų galima rasti privačiose kolekcijose įvairiose šalyse: Australijoje, JAV, Rusijoje, Prancūzijoje ir kitose.

„Norėjosi šioje parodoje daugiausia parodyti originalių tėvo darbų, nes kai kas mano, kad jis užsiimdavo tik kopijomis ir kiču. Pastarieji buvo jo pragyvenimo šaltinis, duona kasdieninė, kadangi jis nepriklausė jokioms sąjungoms, negaudavo stipendijų, o pats pragyveno ir šeimą išlaikė iš meno.

Parodoje eksponuojama ankstyvoji jo kūryba, kur jis buvo pats tikriausias, grafika, kurią mažai yra kas matę, tapybos darbai, portretai, medžio skulptūros. Surinkti visi žinomi autoportretai, kurių bus net dešimt. Norėjome parodyti jo kūrybos visapusiškumą”, – sakė parodos iniciatorius, dailininko sūnus Lukas Petrauskas.

Parodoje eksponuojamuose grafikos darbuose daug erotinių motyvų, todėl, pasak L.Petrausko, ekspozicija galėtų būti pažymėta N-14 ženklu.

Beveik visi Stasio Petrausko darbai parodai buvo surinkti iš privačių kolekcijų. Pasak dailininko sūnaus, tėvas ką tik padarydavo, tuoj pat atsirasdavo pirkėjų, todėl šeima turi nedaug kūrinių.

Po dailininko mirties jo draugai ir artimieji įkūrė „Stasio Petrausko labdaros ir paramos fondą”. Šio fondo lėšomis Panevėžyje, Ukmergės gatvėje buvo pastatyta skulptūra, skirta S.Petrauskui. Atidengta šių metų rugsėjo 2 dieną, miesto gimtadienio metu. Skulptūrą S.Petrausko kūrinių motyvais sukūrė skulptorius Rimantas Idzelis. Pagrindinis rėmėjas Zenonas Lipnevičius.

 Panevėžio dailės galerijos inf.

 

 

 

 

DAUGIAU