Tadeusz Rolke retrospektyvinė fotografijų paroda

Tadeusz Rolke retrospektyvinė fotografijų paroda

Tadeusz Rolke retrospektyvinė paroda „Viskas yra fotografija”.

Jubiliejinėje vieno iškiliausių Lenkijos fotografų Tadeuszo Rolke (g. 1929) retrospektyvinėje parodoje pristatomos ankstyvosios menininko fotografijos, pelniusios jam pripažinimą Lenkijoje ir toli už jos ribų, taip pat daug dėmesio skiriama naujausioms, pastaraisiais metais darytoms fotografijoms.

Domėjimasis pasauliu, atvirumas jo multikultūriniams aspektams yra priežastys, dėl kurių Tadeuszo Rolke’s nuotraukos turi universaliosios fotografijos, kuri gali atsirasti bet kuriuo metu ir bet kurioje geografinėje platumoje, bruožų. Vis dėlto yra kažkas, kas tuos darbus sujungia į visumą, – tai labai geranoriškas požiūris, kuriuo autorius įsiklauso į tai, kas yra svarbiausia tam tikram asmeniui ar tam tikram įvykiui.

Tadeuszo Rolke’s nuotraukos tobulai piešia žmogų ir jo aplinką. Be dokumentinio atspalvio, kadrai turi tam tikrą specifinę aurą, savotišką magiją, kurią galima pastebėti be ypatingų aiškinimų. Yra nuotraukų, kuriose nėra žmonių, bet visada jaučiame, kad prieš akimirką būtent ten jie buvo, nes palikti jų veiklos pėdsakai yra nepaprastai ryškūs tiesiogine ir perkeltine prasme.

Jo ilgamečio žavėjimosi fotografija pradžia siekia šeštąjį dešimtmetį ir yra susijusi su spaudos fotografija. Kaip tik tada jis padarė kelis vertingus reportažus, kurie buvo ryškiai visuomeniško atspalvio, išspausdintus savaitraštyje „Stolica”. Paskesnį dešimtmetį jis dirbo viename iš geriausiai redaguojamų mėnraščių „Polska” ir intensyviai dokumentavo šalies menininkų ir intelektualų gyvenimą. Kitus dešimt metų gyveno Hamburge ir dirbo laisvai samdomu fotografu Vokietijos ir kitų Europos šalių žurnalams. Devintajame dešimtmetyje ėmėsi ieškojimų, įgyvendino labiau kamerinius savo projektus (pvz., „Beatričė”), kurių sėkminga pabaiga buvo pažymėta didžiule grupine paroda „Prievarta, seksas, nostalgija”, surengta pagal jo koncepciją. Po 1989 metų įvykių Tadeuszas Rolke vis dar bendradarbiavo su daugeliu leidinių, tarp kurių buvo ir Hamburge leidžiamas žurnalas „Art”, kuriame savo nuotraukomis reklamavo progresyvųjį Lenkijos meną, taip pat bendradarbiavo su žurnalais „Magazyn Gazety Wyborczej”, „Wprost” ir kitais savaitraščiais.

Pradedant retrospektyvine paroda „Fotografavau septintąjį dešimtmetį” Varšuvos šiuolaikinio meno centre 1987 metais, jis ėmė vis dažniau eksponuoti savo darbus, taip pat užsienyje (Vokietijoje, Slovakijoje, Lietuvoje, Japonijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje).

 „Kad padarytum gerą nuotrauką, reikalingas ne tik talentas, bet ir intuicija bei gebėjimas stebėti pasaulį”, – teigia menininkas .

Parodos kuratorius Marek Grygiel.

Parodos organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Paroda veiks: 2011 03 10 2011 04 17

DAUGIAU