Teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas”

Teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas”

Vasario 12 d. 15 val. Biržų kultūros centre prasidės
XV profesionalių teatrų festivalis „Žaldokynės kraštas”.

Festivalio programa:

Vasario 12 d. 15 val. – Valstybinio jaunimo dramos teatro spektaklis „Raštininkas Bartlbis” pagal Hermano Melvilio novelę „Bartlbis”. Režisierius ir inscenizacijos autorius Rolandas Kazlas. Vaidina: Artūras Sužiedėlis, Rolandas Kazlas, Arūnas Storpirštis, Lukas Petrauskas, Jonė Dambrauskaitė, Andrius Bialobžeskis, Antanas Šurna, Nerijus Gadliauskas, Rimgaudas Karvelis, Ignas Ciplijauskas, Jurgis Damaševičius. Spektaklio trukmė – 2 val. 30 min.
„Bartlbio” istorija net tris kartus buvo ekranizuota Prancūzijos ir JAV kino studijose. Taip pat sukurtos kelios vienaveiksmių operų versijos. Hermano Melvilio nedidelė apysaka – tai didžio meistro unikalus ir gilus kūrinys. Pagrindinis herojus – vienišas mažakalbis keistuolis. Jis itin paslaptinga asmenybė, atėjusi „iš neatsiimtų laiškų skyriaus”. Bartlbis kupinas nenusakomos vidinės tvirtybės, žinantis kažką labai svarbaus ir tik jam vienam suvokiamo. Jis mandagiai ir atkakliai laikosi savo nuostatų. Vidinė stiprybė ir visa apimanti ramybė jam padeda išlikti savimi bet kokiomis aplinkybėmis.

Vasario 13 d. 15 val. Kauno dramos teatro spektaklis – Keturakio 3 dalių komedija „Amerika pirtyje”. Režisierius Valdas Lencevičius, atnaujinimo rež. Leonardas Zelčius.
Pjesė „Amerika pirtyje”, pirmą kartą pastatyta 1899 m., tapo pirmuoju viešu spektakliu lietuviškos spaudos draudimo metais. Šiandieninis, jau profesionalus šios komedijos pastatymas, taip pat kaip niekad aktualus. Neseniai 678 kartą suvaidintas, prieš metus 35 metų jubiliejų atšventęs spektaklis tebetrykšta pilnatve ir energija, nes juoktis žmonėms niekada nepabosta. Nesižavėti šio spektaklio personažų šventu naivumu ir šėtonišku gudrumu gali tik tas, kas visai neturi humoro jausmo. Kaipgi ten iš tikrųjų „Amerikoj gera, Amerikoj gražu…”, paporins visas Kauno dramos teatro žvaigždynas – Antanas Kurklietis, Regina Varnaitė, Algirdas Pintukas, Milė Šablauskaitė, Albinas Budnikas, Antanas Tarasevičius, Arūnas Stanionis, Rimantas Štaras ir kiti.

Vasario 18 d. Juozo Miltinio dramos teatro spektakliai:
13 val. S. Maršako pasaka vaikams apie tikrą ir tariamą draugystę „Katės namai”. Režisierius Vitalijus Mazūras. Vaidina: Vita Šiaučiūnaitė, Gintautas Žiogas, Jonas Čepulis, Toma Razmislavičiūtė, Marius Cemnickas, Jolita Skukauskaitė, Laimutė Mališauskaitė, Deividas Rajunčius, Gintarė Knizikevičiūtė, Almantas Vaišnys, Donatas Kalkauskas.
Tin-tan, tin-tan tolumoje aukšti namai, kuriuose gyvena gražuolė Katė, ne mūsiškė – užjūriškė. Jos namai pilni nebuvėlių svečių – čia puotauja tik miestelio garbingiausieji: Ožys, Ožka, Gaidys, Višta, Kiaulė. Garsas apie šį namą sklinda plačiai, nes vaišės čia trunka ilgai: dainuoja, šoka, groja iki sutemų… Bet netikėtai šokių muziką užgožia gailūs dviejų našlaitėlių katinėlių, prašančių garbingos Katės tik nakvynėlės, balsai. Koks įžūlumas, koks nemandagumas… Reikia vaišes baigti, nes Katytei laikas pailsėti. Kol glėbesčiavosi visi, namus liepsna pagavo. Tin-tan leliumai sudegė Katės namai… Katė ir senasis tarnas Katinas nutarė prisiglausti pas draugus, bet apėję jų namus liko vėjyje abu. Tik našlaitėliai katinėliai atkėlė nelaimėliams vartelius…

18 val. 3 dalių tragikomedija pagal P. Šeferį „Meilės eliksyras”. Režisierius Arvydas Lebeliūnas. Vaidina: Inga Talušytė, Ligita Kondrotaitė, Asta Preidytė, Vita Šiaučiūnaitė, Gintarė Knizikevičiūtė, Albinas Kėleris, Laimutis Sėdžius, Vytautas Kupšys, Jolita Skukauskaitė, Toma Razmislavičiūtė, Marius Cemnickas, Almantas Vaišnys, Jonas Čepulis, Donatas Kalkauskas. Tai pasakojimas apie gyvenimo spalvas ir spalvingas asmenybes, kurių šiandien taip trūksta. P. Šeferis pjesėje „Leticija ir žolelių trauktinė” (1988 m.) nagrinėja žmogaus dvasinę koliziją, kurioje susimaišo iliuzija ir realybė, gyvenimas ir žaidimas. Autorius suriša visas žmogaus priešingybes į vieną neišskiriamą mazgą. Tai psichologinis, filosofinis pamąstymas apie tai, kas mes esame. Pjesės centre – psichologiniai-teatriniai susidvejinimai, realaus gyvenimo potyriai magiškoje erdvėje. Pjesė į teatrinę erdvę perkelta kitu pavadinimu – „Meilės eliksyras”. Pagrindinė herojė Leticija dirba muziejuje ekskursijų vadove, ji niekaip negali prisitaikyti prie šiuolaikinių technologijų ir žmonių bendravimo. Leticija – neįprasta ekskursijų vadovė: ji į savo istorinius pasakojimus įpina mistiškus, išgalvotus detektyvinius elementus. Leticija atitrūkusi nuo realybės, jos ekskursijos panašios į šou, žaidimus, kurie vilioja ir traukia žmonių dėmesį. Neįprasti pasakojimai susilaukia kontrolierių dėmesio. Patikrint Leticijos darbo atvyksta Lota…

Vasario 19 d. 18 val. Klaipėdos dramos teatro spektaklis – Piotro Gladilino dviejų veiksmų komedija „Iš miglos išniro angelas”. Režisierius Ramutis Rimeikis. Vaidina: Rimantas Pelakauskas, Regina Arbačiauskaitė, Kęstutis Macijauskas, Monika Vaičiulytė, Edvardas Brazys, Vaidas Jočys, Renata Idzelytė, Simona Šakinytė, Nijolė Sabulytė, Irena Simonaitytė, Rytis Gustaitis.
P. Gladilino komedija „Iš miglos išniro angelas” originalo kalba vadinasi „Vyšel angel iz tumana” – tai citata iš rusiškos vaikų skaičiuotės. Ne šiaip sau. Nors visi personažai – suaugę ir solidūs žmonės, jų vaikiškumas tiesiog trykšte trykšta.Vaikiški ginčai, vaikiški pykčiai, nuvedantys į visai nevaikiškus konfliktus, kuriuos spręsti imasi pati vyriausioji – mama. Ne veltui japonai sako, jog nėra pasaulyje gudresnio sutvėrimo už seną moteriškę… Jakaterina Kondratjevna, nebegalėdama iškęsti sūnų (jaunylis – pasipūtęs oligarchas, vyresnėlis – ne mažiau ambicingas mokslininkas) rietenų, sugalvoja būdą, kaip šiuos brandaus amžiaus sulaukusius vaikiščius atvesti į protą ir išmokyti vienas kitą mylėti to nesidrovint…

Vasario 20 d. 16 val. XV profesionalių teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas” uždarymas. Baigiamasis spektaklis – Vilniaus mažojo teatro „Vestonai”. Režisierius Vilius Malinauskas. Spektaklio trukmė – 2 val. 30 min. Vaidins gausus būrys viduriniosios ir jaunesniosios kartos aktorių: Gediminas Girdvainis, Eglė Gabrėnaitė, Inga Burneikaitė, Arvydas Dapšys, Indrė Paškauskaitė, Vilija Ramanauskaitė, Jūratė Brogaitė, Larisa Kalpokaitė, Almantas Šinkūnas, Aistis Mickevičius, Ilona Kvietkutė, Edmundas Mikulskis, Mindaugas Capas.
Amerikiečių dramaturgas Tracy Lettsas už dramą „Vestonai” 2008 m. pelnė prestižinį Pulitzerio apdovanojimą dramos srityje bei Tony apdovanojimą. Už Violetos Veston vaidmenį Eglė Gabrėnaitė taip pat apdovanota ne viename teatro festivalyje, pelnė publikos simpatijos prizus. Spektaklyje sprendžiami moraliniai ir dvasiniai klausimai, atskleidžiamos yrančios šeimos, meilės ir mirties temos. Netikėtai dingus šeimos galvai Beverliui Vestonui, į jo namus susirenka gausus būrys giminaičių – kiekvienas su savo gyvenimu ir rūpesčiais. Pamažu detektyvinę intrigą keičia pikantiškos santykių peripetijos. Dramą T. Lettsas sumanė, norėdamas pasipriešinti vis labiau populiarėjantiems nedideliems scenos kūriniams, kuriuose vaidina keli aktoriai ir kuriems nereikia sudėtingo scenovaizdžio. Pasirinkęs rašyti apie tai, ką geriausiai pažįsta, jis rėmėsi ir asmeniniais išgyvenimais. „Ši istorija mane persekioja visą gyvenimą. Pamaniau, kad trijų veiksmų drama su 13 personažų – geriausias būdas ją papasakoti”, – yra sakęs dramaturgas.

DAUGIAU