Traviata

Traviata

Giuseppe Verdi (1813-1901)
TRAVIATA
La Traviata
Muzikinis vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas
Dirigentas Martynas Staškus
Režisierius, choreografas Chen Shi-Zheng (JAV | Kinija)
Dekoracijų dailininkas Walt Spangler (JAV)
Kostiumų dailininkė Elizabeth Caitlin Ward (JAV)
Šviesų dailininkas Scott Zielinski (JAV)
Video projekcijų dailininkė Leigh Haas (Vokietija | Didžioji Britanija)
Choro meno vadovas Česlovas Radžiūnas

LA TRAVIATA (it. Puolusi moteris) yra aštuonioliktoji G. Verdi opera ir pirmoji pagal savo laikų gyvenimo siužetą. Jos premjera įvyko 1853 m. kovo 6 d. Venecijos La Fenice teatre. Po nesenų Rigoleto ir Trubadūro sėkmių šį sykį kompozitoriaus laukė netikėtumas – Traviatos premjera patyrė visišką nesėkmę. Manoma, kad opera buvo netikusiai pastatyta, nevykusiai parinkti solistai. „Kas kaltas – aš ar dainininkai? – klausė G. Verdi. – Laikas parodys.” Tačiau kompozitorius suprato, kad nesėkmės priežastys, matyt, svaresnės. Publiką papiktino, kad pagrindinė operos veikėja – parsiduodanti moteris, supama tokio pat sugedusių papročių pasaulio.

Pagal Francesco Marios Piave libretą G. Verdi operą rašė su dideliu įkvėpimu, sukurdamas vieną gražiausių savo veikalų. 1854 m. gegužės 6 d. kitame Venecijos teatre – San Benedetto – pastatytą Traviatą lydėjo didelė sėkmė, prasidėjo „vargšės nusidėjėlės” kelionė per pasaulį.  A. Dumas sakė teisybę: „Po 50 metų mano Damos su kamelijomis niekas neprisimintų, bet Verdi padarė ją nemirtingą”.

Operos ir baleto teatras Traviatą yra pastatęs 1920, 1931, 1952, 1974, 1980 ir 1992 m., 2005 m. gruodžio 31 d. ir 2006 m. sausį rodėme Anglijos nacionalinės operos pastatymą. Iki pat 2002 m. Traviata buvo rodoma kiekvienų Naujųjų metų išvakarėse, kartu tai – ir dažniausiai mūsų teatro scenoje vaidinta opera. 2009 m. gegužės 8 d. įvyksianti Traviatos premjera yra jau 739-asis spektaklis.

Spektaklio trukmė 2.30 val.

DAUGIAU