Triukšmas už kulisų

Triukšmas už kulisų

Michael Frayn TRIUKŠMAS UŽ KULISŲ
Režisierius: Paolo Emilio Landi
Trukmė: 3 val. 15 min.
Iš anglų kalbos vertė Aivaras Mockus 

Režisierius – Paolo Emilio Landi 
Scenografas ir kostiumų dailininkas – Santi Migneco
Vaidina: Kristina Andrejauskaitė, Gediminas Storpirštis, Sergejus Ivanovas, Neringa Varnelytė, Rasa Marazaitė, Aušra Pukelytė, Aleksas Kazanavičius, Kristina Ovčinikaitė, Ignas Ciplijauskas, Vytautas Taukinaitis.

Italų režisierius Paolo Emilio Landi Lietuvoje išgarsėjo dar 2004 metais. Muzikinė komedija „Strip man show”, kitaip „Viskas apie vyrus” tarp žiūrovų pelnė nepaprastą simpatiją ir populiarumą. Nenuostabu, kad sekančiam darbui Jaunimo teatre režisierius vėlgi pasirinko linksmojo žanro kūrinį, kuriuo jau pakartojo pirmojo spektaklio sėkmę. P.E.Landi – režisierius, rašytojas, vertėjas, TV žurnalistas. Šešis mėnesius per metus jis praleidžia svetur. Kūrybiniai darbai Amerikoje ir tokiose Europos šalyse kaip: Prancūzija, Vokietija, Rusija, Latvija, šiandiena jam teikia tarptautinį pripažinimą. 
Michael Frayn gimė 1933 m., Londone, verslininko ir violončelistės šeimoje. Išsilavinimą įgijęs prestižiniame Kembridžo universitete, M.Frayn visą gyvenimą paskyrė novelisto, žurnalisto, vertėjo ir dramaturgo darbui. M.Frayn kūrybos vertintojai pabrėžia, kad šį menininką lydėjo sėkmė visose srityse. Literatūros kūriniai jam atnešė 16 įvairiausių apdovanojimų. Karjerą pradėjęs Didžiosios Britanijos laikraščiuose, M.Frayn greitai pelnė sąmojingo ir nevengiančio aštrios satyros žurnalisto reputaciją. 1971 m. publikavo savo pirmąją pjesę, po kurios iki 2003 metų sekė dar devyniolika. Dauguma jų pastatytos komerciniuose Londono teatruose. M.Frayn išvertęs į anglų kalbą ne vieną Antono Čechovo pjesę, pradėtas ir pats lyginti su žymiuoju rusų dramaturgu. M.Faryn sako: „ jei man reikėtų duoti patarimą jaunam dramaturgui, jis būtų toks: rašyti tą patį kūrinį dar ir dar kartą. Nuolatos jį laisvai keisti ir pateikinėti žmonėms tol, kol galiausiai būtų priimtas. Viskas labai paprasta. Iš autoriaus žmonės nori patikimumo ir nuoseklumo. Jeigu reikalauji spragėsių, turi juos ir gauti”. 
Dramaturgo Michael Frayn 1982 metais parašyta pjesė „Triukšmas už kulisų” (angl. „Noises off”) susilaukė ne vieno palankaus kritikų įvertinimo, žymiausias iš jų – Didžiosios Britanijos populiaraus dienraščio Evening Standard apdovanojimas už geriausią metų komediją (1987). Pjesėje rutuliojasi gyvas teatro teatre principas, pinama istorija be istorijos, kurią lydi absurdas, lengvi pokštai, nesusipratimai ir nesusikalbėjimai nutinkantys aktoriams ir režisieriui statant naują spektaklį. Veiksmas vyksta generalinės repeticijos metu. Premjera rytoj, o aktoriai visai nepasiruošę. Primadona blaškosi pamiršusi tekstą, jaunasis kolega neįprastai nervingas, o pagyvenęs aktorius turi problemų dėl alkoholio. Prie visko dar prisideda triukšmas už kulisų: asmeniniai aktorių kivirčai bei tarpusavio santykių aiškinimasis, kurių intriga išryškėja antrame pjesės veiksme. Dabar scena apsukama ir žiūrovai turi galimybę matyti kas vyksta už kulisų spektaklio metu. Trečiasis veiksmas – to paties spektaklio 100 – sis vaidinimas, tačiau dabar jis ties visiško fiasko riba. Artistai tampa savo pačių nesusipratimų ir atrodytų beviltiško darbo scenoje aukomis. Dramaturgas prisimena, kad idėja parašyti tokią pjesę jį apsėdo po apsilankymo vienoje spektaklio repeticijoje. Repetuojamos komedijos šarmas nublanko prieš tą „komediją” kuri vyko tarp aktorių kitoje scenos pusėje. Žymus britų teatro kritikas Michael Billington teigė: „kaip ir kiti dramaturgo darbai, ši pjesė tampa savotiška pamišimo ir kvailybės metafora, plonyte linija skirianti tvarką ir chaosą” ir prikabino šiam rašytojui „aukšto lygio komedijų” meistro etiketę.

DAUGIAU