#Vaižgantas

#Vaižgantas

#Vaižgantas

Naujojo Teatro vienos dalies spektaklis paaugliams pagal Kosto Ostrausko pjesę „Vaižgantas“.

Režisierė: Miglė REMEIKAITĖ

Scenografe ir kostiumų dailininkė: Jurgita JANKUTĖ

Kompozitorė: Toma ČEPAITĖ

Projekcijų dailininkas: Nidas KANIUŠAS

Šviesų dailininkas: Pijus VASILIAUSKAS

VAIDINA:

Kristina GRŪŠELIONYTĖ

Božena BUROKIENĖ

Žydrūnė DRAGŪNAITYTĖ

Artūras BARDZILAUSKAS

Andžej MATUSEVIČ

Olegas DLUGOVSKIJ

Viačeslav PANIN

Trukmė: 1 val. 10 min.

JIS turi sekėjų visame pasaulyje,

JIS kaip asmenybė pralenkė savo laiką,

JO drąsūs pasisakymai piktino amžininkus,

JIS savo rašto darbais ir publicistika jau įėjo į į literatūros klasiką,

JIS mokėjo derinti dvasininko ir pasauliečio idėjas,

JIS neabejotinai darė įtaką elitui,

JIS nepakluso bukoms taisyklėms,

JIS mylėjo savo šalį ir gynė savo vertybes,

JIS suprato jaunuomenę ir gerbė žmones,

JIS yra Žmogus.

JIS #VAIŽGANTAS

Apie spektaklį:

Naujasis Teatras kviečia žiūrovus iš naujo pažvelgti į puikiai visiems žinomą kunigą, politinį ir visuomeninį veikėją, kūrėją Juozą Tumą-Vaižgantą ir leistis į susitikimą su šia istorine asmenybe jauno žmogaus akimis. Spektakliu siekiama atskleisti Vaižgantą ne kaip tolimą, pasenusį, literatūros vadovėlių puslapiuose tūnantį akiniuotą senelį, o kaip žmogų, kuris taip pat mylėjo, mąstė apie gyvenimą, tikėjimą, kūrybą, tryško ugningu temperamentu, neišvengdavo vienatvės, neretai jautėsi nesuprastas ir suvaržytas.

Aktoriai, prabildami K. Ostrausko surinktais autentiškais Vaižganto tekstais, atskleis ir nemažai XX a. pradžios įvykių, politinių aktualijų, kultūros ypatybių ir kalbos subtilumų. Tai pinsis su šių dienų jauno žmogaus aktualijomis: socialiniais tinklais, bendravimu, savęs reprezentavimu paralelioje – virtualioje erdvėje. Kūrybinė komanda siekia rasti ir atskleisti, kas gi bendro tarp šių laikų jauno žmogaus ir tuometės jaunuomenės taip mylėto Juozo Tumo-Vaižganto.

Spektaklio žanrą galima apibūdinti kaip žaidybinį absurdą, nes autentiški vieno žmogaus tekstai skambės aštuonių aktorių lūpomis, filosofiniai pamąstymai ir buitinės istorijos pinsis viena su kita, kartu su judesiais kurs daugiaprasmiškumą ir kvies į laisvą interpretaciją. Tekstas sujungtas montažiniu principu, taigi žiūrovai turės galimybę ne tik pakeliauti tarp realybės ir virtualybės, bet ir vis naujomis vietomis, kuriose, per įvairius personažus, atsiskleis daugialypė Vaižganto asmenybė.

Spektaklyje skambės jaunos, talentingos kompozitorės Tomos Čepaitės sukurta modernios ir mūsų liaudies muzikos sintezė, tokiu pat principu grindžiama ir estetinė spektaklio forma. Scenografė, istorinių kostiumų dailininkė Jurgita Jankutė, derins šiuolaikinę madą su turtingais tautiniais motyvais, kurie atspindi ne tik šiandieną, bet ir mūsų etnografinį lobyną, kuris buvo itin brangus spektaklio herojui Juozui Tumui-Vaižgantui.

Spektaklis skirtas paaugliams, bet maloniai kviečiame visus!

„Na, pamislykite sau, jog jūs sėdžiate teatre, kurtina užleista, scenos nematote. Bet štai ta uždanga pasikėlė…“

Apie dramaturgiją:

Spektaklis sukurtas pagal ryškiausio XX a. avangardinės dramaturgijos kūrėjo, Kosto Ostrausko pjesę „Vaižgantas“ (1994 m.), kuri sukurta remiantis paties Vaižganto raštų – kūrybos, publicistikos, atsiminimų, laiškų ištraukomis, bei kitų atpasakotais jo žodžiais. Itin asmeniški tekstai atskleidžia dvasininką, visuomenininką, kūrėją bei teatro mylėtoją Vaižgantą kaip paprastą, jautrų, dėl nesėkmių, vienatvės kenčiantį žmogų.

Ostrauskas sukūrė pilnos pokštų, intelektualios dramos tipą, nuo XX a. vidurio iki XXI a. pirmojo dešimtmečio energingai kreipė lietuvių dramaturgiją modernumo link. K. Ostrausko dramos atstovauja naujajai tragikomedijai, kuri svyruoja nuo prasmės iki beprasmybės, polemizuoja su kitais tekstais, žaidžia skaitytojo erudicija. Neretai tekstuose matyti paradoksalūs, šmaikštūs sprendimai. Vienas iš jų – iš tikrųjų gyvenusių žymių literatūros kūrėjų pavertimas pagrindiniais veikėjais jo paties sukurtose istorijose (pavyzdžiui, dramų protagonistais yra tapę Balys Sruoga, Žemaitė). Ne išimtis ir pjesė „Vaižgantas“.

Originaliai pjesė „Vaižgantas“ yra skirta vienam aktoriui, bet „Naujojo teatro“ trupė sukūrė šios pjesės adaptaciją aštuoniems aktoriams. Toks skaidymas dar labiau padeda išryškinti Vaižganto įvairiapusiškumą, prieštaringumą ir vidines Jo kovas.

Kiekvienas aktorius, tikimės, ir žiūrovas, atras tą Vaižganto pusę, kuri jiems yra arčiausiai širdies.

VIETA: Naujasis teatras, A. Jakšto g. 9 PIETINIS ĮĖJIMAS, Kamerinė salė, Vilnius.

Bilietus į šį renginį galite įsigyti visose Tiketa platinimo vietose ir Naujojo teatro kasose A. Jakšto 9-130 (pietinis įėjimas) ir likus 1 val. iki spektaklio pradžios teatro fojė.

Bilietų rezervacija tel. +370 679 08208 arba [email protected]

DAUGIAU