Vakaras, skirtas Marinos Cvetajevos kūrybai

Vakaras, skirtas Marinos Cvetajevos kūrybai

Spalio 4 d., pirmadienį, 18 val. Lietuvos rusų dramos teatre įvyks poezijos ir muzikos vakaras „Laikas – mano viešpats”, skirtas Marinos Cvetajevos kūrybai.

Šiame vakare aktorė ir skaitovė Dalia Jankauskaitė deklamuos daugeliui žinomas ir mėgstamas poetės M. Cvetajevos eiles, kurias lydės pianistės, tarptautinių konkursų laureatės, profesorės Birutės Vainiūnaitės atliekami Mozarto, Chopino, Debussy, Couperino, Vainiūno kūriniai. Dalia Jankauskaitė – 2008 metų “Poezijos pavasario” laureatė-skaitovė, pirmoji apdovanota Laimono Noreikos vardine juosta, yra parengusi daugiau nei 30 poezijos programų.

Marinai Cvetajevai poezija – tai stebuklas ir perpildytos sielos išlaisvinimas, jos „aš” dialogas su visu pasauliu. Pasak poezijos tyrinėtojų, Cvetajevos lyrika – intymus Poeto pasaulio apreiškimas; apreiškimas, kuriame kosmogonijos dėsniai paversti menine forma, visa apimančia lyrinę stichiją. Tai „slaptas karštis”, perteiktas per žodį. Meilės, vienatvės, gyvenimo ir mirties temos Cvetajevos poezijoje skamba kaip išpažintis moters Poetės, nepabijojusios supriešinti save su bedvasiu laikmečiu.

Marinos Cvetajevos poezijai suvokti reikia pasitelkti minties pastangas. Jos eilių ir poemų negalima skaityti ir skaitinėti lyg tarp kitko, nerūpestingai slystant eilutėmis ir puslapiais. Pati ji taip apibūdino rašytojo ir skaitytojo „bendrą kūrybą”: „Kas yra skaitymas, jei ne įminimas, aiškinimas, atradimas to, kas paslaptinga, kas liko už eilučių, už žodžių ribos…. Skaitymas – pirmiausia – bendra kūryba… Pavargai nuo mano kūrinio, – reiškia, gerai skaitei ir – skaitei gerą dalyką. Skaitytojo nuovargis – nuovargis ne tuščias, o kūrybinis.”

Poezijos ir muzikos vakaras „Laikas – mano viešpats”, skirtas Marinos Cvetajevos kūrybai, spalio 4 d. 18 val. Lietuvos rusų dramos teatro Mažojoje salėje.     

DAUGIAU