Valdo Pukevičiaus keramikos paroda „MORASS“

Valdo Pukevičiaus keramikos paroda „MORASS“

Klaidūs pasivaikščiojimai spalvingoje keramikos šalyje

Paslaptinga, originali, užliejanti spalvų jūra ir kviečianti į dar neatrastus pasaulius Valdo Pukevičiaus keramikos darbų paroda „MORASS” veikia Panevėžio miesto dailės galerijoje. Parodos atidarymo ceremonija vyks liepos 19 d. 17 val.

Daugelį stebina netikėtas parodos pavadinimas „MORASS” – angliškas žodis, turintis dvi reikšmes, kurios keramikui pasirodė įdomios ir gerai perteikiančios parodos esmę. Viena reikšmė „pelkė, liūnas” labiausiai tinka keraminėms plokštėms-paveikslams dėl klampių, ryškių, žvilgsnį traukiančių ir savyje skandinančių spalvų. Tai ir ekskursas į vaikystę, klampias pievas po lietaus ir taškymąsi balose.

Kita reikšmė – „komplikuota situacija”. Ji puikiai perteikia lėkščių dekorą, jų simbolius, ženklus, kur antikiniai motyvai persipina su barokinėmis gėlėmis, rokokiniais amūrais ir net Lietuvos trispalve. O viską vienija balandis, atskridęs iš tolimų (gal rojaus?) sodų ir atnešęs kažkokią žinią. Ypatingai spalvoti, pasak paties autoriaus, net kažkiek eklektiški darbai, sukelia tam tikrą painiavą ir komplikuotą situaciją.

„Absoliučiai visi darbai yra sukurti šiai parodai. Pamačiau Dailės galerijos erdvę ir galvojau, ką galiu padaryti. Maždaug pusmetį dėliojau mintis, o paskui prasidėjo intensyvus darbas, kuris trūko apie tris mėnesius. Technologinis procesas reikalavo ir laiko, ir žinių. Pasirinkau plokštumas, nes norėjosi didesnio formato ne tūrio, o ploto požiūriu”, – sakė Valdas.

Keramikas pasakojo, kad jam buvę labai įdomu eksperimentuoti su spalvomis. Kai nuglazūruotą darbą patiki krosniai, niekada nežinai, koks bus rezultatas. Degimo metu spalvos liejasi, veikia vieną kitą, šviesėja ir pasibaigus degimo procesui kūrinys dažnai nustebina patį autorių savo netikėtu koloritu.

Plokštės tarsi dėlionė susideda iš atskirų elementų ir vizualiai primena savitų, paties menininko sukurtų šalių ar net pasaulių žemėlapį. Neatrasti kontinentai, paslaptingos valstybės, ryškiaspalvės jūros ir vandenynai. Visa tai ir yra tas keistasis „Morass”.

„Valdas sugeba smalsesniam, paradoksus ir staigmenas, keistas istorijas mėgstančiam keramikos žiūrovui papasakoti aibes istorijų, kurios gal ir turi vieną ar kitą iš anksto autoriaus numatytą „šifrą”, bet tikrai nėra „baigtinės”, papasakotos iki galo. Kiekviena lėkštė-plokštė ir joje, tarsi paveiksle dėstoma istorija beveik galėtų virsti intriguojamu siužetu, literatūrine miniatiūra ar net novelete, jei tik žiūrovas nepatingėtų šiek tiek pasilinksminti ir daugiau pafantazuoti”, – teigia menotyrininkė Vaidilutė Brazauskaitė.

Medžiagas menininkas rinkosi labai kruopščiai. Daugelį jų parsisiųsdino iš Didžiosios Britanijos, JAV. Pirmąkart savo darbuose panaudojo platiną.

Praeitą vasarą V. Pukevičius dalyvavo XIX Panevėžio tarptautiniame keramikos simpoziume, kurį organizuoja Panevėžio miesto dailės galerija. Šio projekto vadovė, Dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė nepabijojo šalia pripažintų meistrų pasikviesti jauną menininką. Rezultatas pranoko lūkesčius, Valdas sukūrė įspūdingus darbus, kuriuos labai gerai įvertino dailės žinovai.

Šiuo metu Vilniuje gyvenantis, Vilniaus dailės akademijoje dėstantis V. Pukevičius yra kilęs iš Pasvalio. Keramikos paslapčių jį mokė žymi keramikė Nerutė Čiukšienė, kuriai jaunas menininkas negaili gerų žodžių. Mokytoja didžiuojasi savo mokiniu, kuris 2009 m. baigęs studijas Vilniaus dailės akademijoje, pasimokęs Danijos ir Turkijos aukštosiose meno mokyklose, itin aktyviai dirba, kuria, eksperimentuoja ir dalyvauja keramikų parodose bei simpoziumuose. Yra surengęs dvi personalines parodas. Dalyvavęs grupinėse parodose ir tarptautiniuose projektuose Latvijoje, Lietuvoje, Turkijoje, Ukrainoje. Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 2012 m.

Paroda „MORASS” veiks iki rugsėjo 1 d.

Virginija Januševičienė

 

DAUGIAU