“Vargšai. Aristokratai”

“Vargšai. Aristokratai”

Eduardo Scarpetta

VARGŠAI. ARISTOKRATAI

Režisierius: Paolo Emilio Landi

Trukmė: 3 val. 15 min.

Iš italų kalbos vertė Dainius Būrė

Scenografas ir kostiumų dailininkas – Santi Migneco

Premjera – 2009 gegužės 22 d.

Vaidina:

Gediminas Storpirštis 

Giedrius Arbačiauskas 

Vytautas Taukinaitis

Neringa Varnelytė

Aldona Bendoriūtė

Kristina Ovčinikaitė

Ignas Ciplijauskas

Jurgis Damaševičius

Rasa Marazaitė

Arūnas Stropirštis

Sergejus Ivanovas

Dalia Morozovaitė

Dovilė Šilkaitytė

Saulius Sipaitis

Lukas Petrauskas

Jokūbas Giedraitis 

Nerijus Gadliauskas 

Jonė Dambrauskaitė

Povilas Keblikas

„Vargšai. Aristokratai” – tai lengva komedija su daugybę farsinių elementų: persirengimais, netikėtomis situacijomis, satyriniais pokštais. Siužetas painus, bet intriguojantis: jaunuolis Eudženijus įsimyli pasiturinčią, tačiau nekilmingą buvusio virėjo dukrą Džemą. Turtingas ir garbės ištroškęs merginos tėvas, reikalauja ypatingų piršlybų: jose privalo dalyvauti visa kilmingoji jaunikio šeima. Tačiau Eudženijų vien mintis, jog reikėtų tėvams prasitarti apie meilę Džemai, varo į neviltį. Jis puikiai žino, kad tokiai santuokai niekada nepritartų jo aristokratai tėvai. Tačiau gudruolis Eudženijus randa įšeiti: jis įkalba vargšus, galo su galu niekaip nesuduriančius miestelėnus, apsimesti jo giminėmis ir prisistatyti merginos tėvui. Tuomet prasideda visas istorijos įdomumas…

Spektaklio pjesės (originalus pavadinimas „Miseria e nobiltà”) autorius – Eduardo Scarpetta. Tai italų dramaturgas ir aktorius gyvenęs 1853-1925 metų laikotarpiu, iki šiol laikomas vienu žinomiausių Neapolio krašto komediografų. Nors gimė ne menininkų šeimoje (tėvas – valstybės tarnautojas), teatro sceną Eduardo pažino dar būdamas ketverių metų. Į Eduardo Scarpetta‘os gyvenimą galime žvelgti, kaip į farsą ar romantinę komediją: kūrinius, kuriuos jis pats mėgdavo rašyti ir versti iš kitų kalbų, pritaikant Italijos visuomenei. Scarpetta‘os gyvenimas kupinas netikėčiausių situacijų ir ryškių charakterių, iš kurių vienas, žinoma, – jis pats. Pakanka pasakyti, kad jis garsus jau vien dėl savo trijų nesantuokinių vaikų: dukros Titinos, Peppino ir Eduardo de Filippo‘ų, kurių jis susilaukė su savo žmonos dukterėčia Luisa de Filippo. Visi trys vaikai išgarsėjo kaip italijos teatro ir kino aktoriai bei dramaturgai.

Eduardo Scarpetta teatro istorijoje pėdsaką paliko pirmiausia kaip žmogus sukūręs ypatingą sceninį charakterį, tapusį jo sceniniu alter ego – tai Felice Sciosciammocca – tipiškas, geros širdies, neturtingas, tačiau aštrialiežuvis Neapolio gyventojas. Toks buvo tradicinis to meto neapolietis, kurį galiam palyginti su Commedia dell‘arte kauke Pulčinela (Pullcinella). Įdomu tai, kad būdamas vaikas Scarpetta labai bijojo Pulčinelos pasirodymo scenoje.

Scarpetta didžiąją savo gyvenimo dalį paskyrė versdamas klasikines paryžietiškas farsines komedijas. Pats parašė apie 50 iš kurių žinomiausia 1888 m. parašyta „Miseria e nobiltà”. Pagal šią pjesę Holivude 1954 m. buvo sukurtas meninis filmas, kuriame Feličės vaidmenį atliko garsus italų komikas Totò, o jaunąją panelę Džemą suvaidino Sophia Loren.

DAUGIAU