„Veidai iš būtojo laiko“

„Veidai iš būtojo laiko“

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune

Paroda „Veidai iš būtojo laiko”, skirta Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių jubiliejui.

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2015-ieji metai yra paskelbti valstybės veikėjo, diplomato,  kompozitoriaus ir rašytojo Mykolo Kleopo Oginskio (1765-1833) metais, o  UNESCO generalinės konferencijos nutarimu M. K. Oginskio 250-ųjų gimimo metinių jubiliejus įtrauktas į pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui, istorinei atminčiai svarbių datų sąrašą. Šia proga Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus rengia parodą „Veidai iš būtojo laiko”, kurioje pirmą kartą visuomenei plačiai pristatoma kunigaikščių Oginskių giminės išlikusi meno kolekcijos dalis.

Šiandien kolekcijoje yra per 300 tapybos, skulptūros, grafikos ir takomosios dailės kūrinių. Didžiąją tapybos rinkinio dalį sudaro Oginskių giminės portretai, sukurti Lietuvos, Lenkijos ir Vakarų Europos meistrų. Iki šiol populiariausi yra prancūzų tapytojo F. X. Fabre‘o Florencijoje sukurti Amelijos Oginskytės ir Ireniejaus Kleopo Oginskio portretai. Dirbant prie jubiliejaus paminėjimui skirto projekto muziejaus menotyrininkams pavyko nemažai papildyti pirminius duomenis, tiriamasis ir palyginamasis darbas padėjo nustatyti nemažai portretuojamų personalijų.  

Vertingas yra užsienio graviūrų ir lituanistikos rinkinys. Skulptūros rinkinyje daug marmuro biustų, tarp kurių taip pat yra keletas giminės portretų, kitų vertingų eksponatų. Tarp taikomosios dailės eksponatų daugiausia yra porceliano dirbinių ir dekoratyvinių bronzos statulėlių, keli laikrodžiai, trys Boulle stiliaus baldai, XVII a. juodmedžio spintelės bei sekreteras, inkrustuoti dramblio kaulu ir t.t.

Parodos koncepcijoje yra akcentuojamos Oginskių giminės asmenybės, naujai identifikuoti jų veidai, visuomenę supažindinant ne tik su portretais kaip meno kūriniais, bet ir su juose vaizduojamais žmonėmis bei jų ryšiais tiek su M. K. Oginskiu, tiek su visa plačia kunigaikščių gimine. Ekspoziciją sudaro ir kiti įdomūs, vertingi kolekcijos eksponatai, atspindintys Oginskių meninį skonį, kultūrinius interesus, pomėgius, dvaro aplinkos daiktai, siekiant sukurti užuominas į autentišką dvaro atmosferą.

Parodą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, projektas yra valstybinio Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių minėjimo dalis.

Paroda veiks: 2015 09 23-2016 04 30

DAUGIAU