VIENOS MIŠKO PASAKOS. Rež. Yana Ross

VIENOS MIŠKO PASAKOS. Rež. Yana Ross

Režisierė: Yana Ross
Dramaturgai: Yana Ross, Mindaugas Nastaravičius
Kompozitorius: Gintaras Sodeika
Scenografijos dailininkė: Justyna Elminowska
Kostiumų dailininkai: Juozas Valenta, Flore Vauvillé
Šviesų dailininkas: Vilius Vilutis
Video menininkas: Algirdas Gradauskas
Režisierės asistentas: Tauras Čižas
Vaidina: Sergejus Ivanovas, Paulina Taujanskaitė, Aleksas Kazanavičius, Janina Matekonytė, Dalia Morozovaitė, Vidas Petkevičius / Vytautas Anužis, Aušra Pukelytė, Simonas Storpirštis, Dovilė Šilkaitytė, Matas Dirginčius, Irmantas Jankaitis

 

Austrų dramaturgas Ödönas von Horváthas „Vienos miško pasakas“ parašė 1931-aisiais ir jose pavaizdavo fašizmo užuomazgas vokiečių ir austrų sąmonėje. Jos paruošė Hitlerio atėjimą į valdžią 1933-iaisiais ir nulėmė, kad fašistinė Vokietija be jokio pasipriešinimo okupavo Austriją 1939-aisiais. Ši, Europos teatruose daug kartų interpretuota pjesė, Lietuvoje beveik nežinoma. 

Spektaklio režisierė Yana Ross, kartu su dramaturgu Mindaugu Nastaravičiumi, „Vienos miško pasakas“ perskaitė savaip: Mes kuriame adaptaciją, bet esminės pjesės temos – nacionalizmas, kultūrinės tradicijos, veidmainystė – išlieka spektaklio ašimi. Spektaklio žanras – tragikomedija. Spektaklis provokuos juoką, tačiau tam tikru metu juokas gali priversti pasijusti labai nepatogiai…

M. Nastaravičius taip nusako spektaklio kryptį: Mes šiek tiek keičiame siužetą, veikėjus, iš 1931 metų keliamės į 2019-uosius, iš Vienos keliamės į Vilnių, iš austriško nacionalizmo – į lietuvišką nacionalizmą, iš austrų ir vokiečių santykių – į lietuvių ir rusų santykius, bet kūrinio esmė vis tiek išlieka susijusi su tomis problemomis ir temomis, kurias savo dramaturgijoje įvardina Horváthas.

„Vienos miško pasakos“ yra kandus smulkiosios buržuazijos mentaliteto portretas mažo miestelio aplinkoje: čia viskas jauku ir patogu, užmaršu ir iliuziška. Pjesėje kalbama apie pasipriešinimo siauram, sustingusiam mąstymui būtinybę. Pasipriešinimą gimdo kitoniškumas. Savo gyvenimo kelio ieškanti jauna moteris, susidūrusi su ją supančia aplinka, bando iš jos išsilaisvinti. Jos likimą stebime per visą pjesę, iki pat tragiškos atomazgos. […] Kai kurie Horvátho pjesės motyvai man primena lietuvių literatūros klasiką – Žemaitės kūrinį „Marti“, – spektaklyje keliamas temas apibendrina režisierė Yana Ross.

 

Premjera: 2019 m. vasario 15 d.

Daugiau apie spektaklį

1

DAUGIAU