XV Tarptautinis tapybos pleneras “ NIDOS EKSPRESIJA.

XV Tarptautinis tapybos pleneras “ NIDOS EKSPRESIJA.

XV Tarptautinis tapybos pleneras ” NIDOS EKSPRESIJA. “

  

15 plenero tema 15 Nidos simbolių

 

Tarptautinis projektas, kuriame dalyvauja net septynerių šalių menininkai šiemet nutiesė kūrybinį tiltą iki Užupio Respublikos. Nidos tapybos pleneras, tęsiantis ekspresionistinės „Brücke” kartos” tradicijas, šiemet  vadinasi  „UŽUPIS-NIDA”. Kaip žinia, tapybos  plenerai Nidoje buvo atkurti 1995 m. Plenero tikslas: tęsti garsiosios Nidos menininkų kolonijos  tradiciją, rinktis ir tapyti Nidoje. Jau apie 1880m. į Nidą pradėjo plūsti tapytojai ir grafikai, suvilioti unikalios Kuršių nerijos gamtos. Iki 1945m. iš visos Europos  Nidoje lankėsi apie 300 menininkų, palikdami  istorijai tūkstančiai meno kūrinių. Mūsų tarptautiniai tapybos plenerai „Nidos Ekspresija” stengiasi atkurti senosios, dar iki 1945 m. veikusios garsiosios Nidos menininkų kolonijos kūrybinę dvasią ir nuotaiką. Nidoje lankėsi ir žymiausi moderniojo meno atstovai, – ekspresionistinės grupės „Brücke” nariai. M. Pecksteinas Nidoje lankėsi 1909, 1911,1912, 1919, 1920 ir 1939 metais. K.Schmidt-Rottluffas tik 1913m. Šiandien meno istorijoje jų Nidoje tapytos drobės eksponuojamos pačiose reikšmingiausiose ir žymiausiuose pasaulio muziejuose bei galerijose. Tokiu būdu pasauliui buvo išgarsintas Nidos vardas , o kūriniai vaizduojantys Nidos motyvus nuolat visus viliodavo ir jie buvo priversti atvykti į šį Nidos Rojų.1967 m. Berlyne įkurtas „Brücke” muziejus, kuriame yra taip pat Nidoje tapytų drobių. Europos aukcionuose kasmet išnyra nematytos Nidos menininkų kolonijos drobės , kurios šiandien siekia net milijonines sumas. Kaip ir prieš šimtmetį, šiandien vėl yra galimybė menininkams atvykti  į Nidą. 1999 m. įkurta Nidos menininkų asociacija TILTAS, kuri šį rudenį jau penkioliktąjį kartą rengia tarptautinį tapybos plenerą „Nidos Ekspresija”.

 

Šiais metais tapybos plenere dalyvauja žinomi ir Lietuvai nusipelnę dailininkai: prof. Arvydas Šaltenis, Romualdas Kunca, Mindaugas Skudutis, Arturas Savickas, Bronislava Lapinskienė.

Taip pat ir jaunieji tapytojai: Aistė Černiutė, Rūta Eidukaitytė, Skaidra Savickas, Giedrius Bagdonas, Asta Jančiauskaitė, Marius Abramavičius ir plenero iniciatorius Saulius Kruopis

Šiemet pleneras nutiesė tiltą su  Užupio Respublika.. Tik ką baigėsi Užupio tapybos pleneras.  Po šio plenero dalis menininkų vaziuoja i Nidą.

Pirmas bendro plenero kūrinys – Žmogus iš smėlio jau gimė. Jis buvo atliktas ant drobes garsaus lietuvio Stasio Eidrigevičiaus, šiuo metu gyvenančio Varšuvoje (Lenkija). Stasys Eidrigevičius yra mūsų, 2009m. plenero dalyvis.

Užsieniui plenere atstovauja: latvė Aija Zarinia, Vokietijos menininkai Arminas Riegeris,  Britta Neumann, Viola Vassiljeff, Grit Sauerborn. Maksas Popovas iš Karaliaučiaus        ( kaip svečias), Gruzijos menininkai Murtazas Shvelidzė ir Merabas Surviladzė, jau senokai gyvenantis Briuselyje, Belgijoje.

  

Plenero menotyrininkas – men.dr.Vidas Poškus.

Į jubiliejinį plenerą atvažiuoja ir buvę plenero dalyviai: men.dr Nijolė Tumėnienė, Valentinas Račys, Vija ir Rimtas Tarabildos, Gražina Vitartaitė, Edita Stankevičiutė- Righetto, Skaidrė Butnoriutė ir kiti. Plenero kuratorius- Donatas Vegys, koordinatorius Narūnas Lendraitis ir Edita Lubickaitė.

Plenero tema: 15 NIDOS SIMBOLIŲ. Nida turi daug simbolių: kopos, erdvė, jūra,  kurėnas, marios, prieplauka, krikštai, bažnyčia, švyturys, kapinaites, H. Blodės viešbutis, žvejų nameliai ir t.t. Vienas paslaptingiausių simbolių – Nidos menininkas.

 Pasirinktinai  menininkai tapys vieną iš jų. Pernai dominavo du simboliai,  – MAUDUOLĖS ir NUOGALĖS JŪROS PAKRANTĖJE, bei KURORTO ŠURMULYS ar PAPLŪDIMYS…

  

  

Renginį organizuoja menininkų asociacija „Tiltas”, padedant Neringos m. savivaldybei, Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadai, Lietuvos kultūros ministerijai ir Lietuvos dailininkų sąjungai. Kaip ir kasmet prisideda ir privatus remėjai: reklamos agentūra ‚Navis Longa” ir „Forzacas”, UAB”Art Project”, UAB”Paroc”, UAB”Ogmios pulsas” ir kiti..

 

Iškilmingas plenero atidarymas vyks rugsėjo 5 d. (šeštadienį) 17 val. Nidos informacijos ir turizmo centre „Agila” (Taikos g. 4). Kviečiame atvykti ir pabendrauti su garbiais dailininkais  Nidoje,ir atrasti visų pirma SAU  gilesnių sąsajų su praeitimi, tradicija ir gyvu jos tęstinumu bei paslaptingomis stichijomis, įtakojančiomis mūsų esatį.

 

Plenero iniciatorius ir vadovas Saulius Kruopis, 8614 21215, www.tapyba.aiva.lt  nida.art@gmail.com

 

Apie plenerų istoriją ir naują tapybos plenero antologiją žiūrėkite http://sauliuskruopis.xz.lt

DAUGIAU