XX Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda

XX Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda

Simpoziumas baigėsi, tegyvuoja paroda
Rugpjūčio 1 d. 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje atidaroma jubiliejinio XX Panevėžio tarptautinio keramikos simpoziumo paroda. Joje eksponuojami kūriniai, kuriuos per visą liepos mėnesį sukūrė 10 menininkų.
Išsiplėtė simpoziumo geografija. Pirmąkart per šio renginio istoriją dalyvauja Baltarusijos keramikas Yauheni Adzinochanka, Rumunijos menininkai Arina Ailincai ir Ciprian Ariciu, Irano menininkai Rojhane Hosseini ir jai talkinantis Hirbodas Hemmatazadas.
Mercê Tiana ir Carme Riu de Martín iš Barselonos (Ispanija) ypač daug dėmesio skyrė savo krašto pristatymui per šiuolaikinį meną, per išsamią keramikos vystymosi raidą ir net per katalonų krašto dainas. Liepos mėnuo Panevėžyje – kultūros sostinėje buvo skirtas Ispanijai, Portugalijai, Lotynų Amerikos šalims, todėl jų renginiai gražiai prezentavo šį miesto projektą.
Amerikiečiai Anthony Stellaccio ir Heidi Preuss Grew per meną, patys kurdami ir rengdami įvairius projektus, iškelia svarbias mūsų pasaulio problemas. Alytiškis Audrius Janušonis ir panevėžietis Eugenijus Čibinskas užsieniečiams kolegoms simpoziumo metu talkino įvairiais aspektais ir kaip konsultantai darbo procese, ir kaip vertėjai bei gidai keliaujant per Lietuvą.
„ Šis simpoziumas yra svarbus tuo, kad vienoje parodoje apsijungė skirtingų kultūrų, skirtingo amžiaus menininkai. Juos suvienijo molis ir krosnis. Kokie jie bebūtų skirtingi, jaučiasi vienovė ir harmonija”, -sakė simpoziumo vadovė, Tarptautinės keramikos akademijos narė, Dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė.
Simpoziumai svarbūs tiek tuo, kad jų metu sukuriami vertingi kūriniai, papildantys Dailės galerijos kolekciją, tiek patirties pasidalijimu, susipažinimu su skirtingomis šalimis, jų istorija, kultūra, šiandienos realijomis.
Menininkai kūrinius iš šamoto kūrė keramikos įmonėje „Midenė”, o vakarais Dailės galerijoje rengė savo kūrybos pristatymus. Konferencijoje „Keramikos meno tendencijos” buvo skaitomi pranešimai, aprėpiantys keramikos vystymąsi įvairiose šalyse nuo ankstyvųjų amžių iki šių dienų.
Simpoziumo metu prie Dailės galerijos vykusi akcija „Lipdo visas miestas” sutraukė daugybę panevėžiečių. Žymūs keramikai susirinkusiems aiškino kūrybos paslaptis, supažindino su įvairių rūšių molio plastika. Kiekvienas akcijos dalyvis bent trumpam galėjo pasijusti menininku. Vieni lipdė simpatiškus gyvūnėlius, kiti – indus, treti norėjo kažko itin originalaus.
Kol krosnyje degė darbai, simpoziumo dalyviai susipažino su Lietuva. Jie lankėsi Vilniuje, apžiūrėjo svarbiausius kultūros ir istorijos objektus. Valstybės dienos švęsti važiavo siauruku į Palatavio piliakalnį. Milžinišką įspūdį menininkams padarė Nidos grožis. Saulėlydžiai jūroje, įspūdingos kopos, kultūros erdvės ateityje gali inspiruoti ne vieną darbą. Keramikus sužavėjo Nidos meno kolonija, kurioje sudarytos puikios sąlygos menininkams gyventi ir kurti.
Simpoziumo kulminacija – parodos atidarymas Panevėžio miesto dailės galerijoje, nuolat sutraukiantis meno gerbėjus ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Ekspozicijos architektė Gražina Pajarskaitė tarsi režisierius stato spektaklį – simpoziumo parodą, tik jos aktoriai – keramikos kūriniai, o scena – Dailės galerija. Rezultatas visada stulbina tiek meno gerbėjus, tiek pačius simpoziumo dalyvius.
Iš įvairių šalių į simpoziumą suvažiavę menininkai, turintys didžiulę kūrybos patirtį, svarius apdovanojimus, sukūrė įspūdingus darbus. Kiekvienas keramikas turi savitą stilistiką, kurią inspiruoja įvairūs aspektai. Jau prieš vykdami į simpoziumą jie pateikia darbų koncepciją, tačiau daug kas keičiasi paties vyksmo metu, kartais kūrinius pakoreguoja ir krosnis. Kiekviename keramikos kūrinyje – menininko gilios įžvalgos, kūrybos bagažo atspindžiai, šalies, iš kurios jis atvykęs, kultūros įtaka.
Simboliška, kad šio simpoziumo dalyviai nusifotografavo Dailės galerijos kiemelyje prieš pat prasidedant rekonstrukcijos darbams ir modernaus priestato statybai. Galerijoje yra sukaupta vertinga keramikos kūrinių kolekcija, kurią sukūrė 157 menininkai iš 35 šalių. Didžioji dalis šios kolekcijos yra eksponuojama galerijos erdvėse ir saugoma fonduose. Keramikos darbus iš simpoziumų kolekcijos galima pamatyti Prezidentūros kieme bei Bernardinų sode Vilniuje.
Virginija Januševičienė

DAUGIAU