Žolinė Žaliūkių malūnininko sodyboje

Žolinė Žaliūkių malūnininko sodyboje

2011 m. rugpjūčio 15 d., pirmadienį, 18 val. Šiaulių „Aušros” muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) įvyks šventinė Žolinės vakaronė. Visi norintieji smagiai atšvęsti svarbiausią vasaros derliaus ir rugiapjūtės pabaigos šventę, maloniai praleisti laiką nekasdienėje aplinkoje, kviečiami susiburti visada svečių laukiančioje malūnininko sodyboje. Susirinkusieji bus pakviesti prie naujo derliaus stalo, pavaišinti šviežiai kepta duona, galės šokti ir dainuoti drauge su folkloro ansambliu „Salduvė” (vad. Violeta ir Darius Dakniai).

Nuo 11 val. Žaliūkių malūnininko sodybą bus galima aplankyti nemokamai.     

Labai gražiai apie Žolinę yra pasakęs šviesaus atminimo Tėvas Stanislovas: „Žolinė yra Žemės Dievo šventė, kuomet žmogus pamato, kaip jo darbas atneša rezultatų, jo sodas subrandina vaisių, miškai atveria savo gėrybių kraites ir atsiranda gamtos, žemės ir žmonių santarvė.”

Dar šio amžiaus pradžioje pati rugiapjūtė būdavusi kaip šventė, o po pabaigtuvių, per Žolinę, susirinkdavo visa giminė susitikti, paviešėti, pagerbti gamtos gėrybių, kad visus kitus metus gyventų sočiai, laimingai ir santarvėje. Taigi Žolinė – su pagoniškąja bei krikščioniškąja tradicija susijusi šventė, simbolizuojanti gamtos turtų gausą ir vešėjimą. Tai padėka už visas vasaros gėrybes, derliaus paaukojimas, kartu ir atsisveikinimas su želmenimis bei gėlėmis.

Įvairiose Lietuvos vietose nuo seno Žolinė švenčiama šiek tiek skirtingai, bet visur buvo paprotys nešti šventinti naujo derliaus simbolius: rugius, kviečius, avižas, miežius, linus, darželio ar laukų gėles, kai kur ir sodo ar daržo gėrybes: obuolius, burokus, morkas ir pan. Senoliai sakydavo, jei tą dieną rankose neturėsi gėlių, tai velnias įduos savo uodegą į rankas.

Ir šiandien išlikęs gražus paprotys neštis puokštę žolynų bažnyčion pašventinti. Pašventinti žolynai laikomi garbingoje namų vietoje, kartais prie šventųjų paveikslų. Žolynai apsaugo namus nuo nelaimių, ligos ar gaisro, jais smilkomi namai prieš audrą ar sunegalavus gyvuliui, sveikatai stiprinti užplikoma arbata.

„Aušros” muziejus, tęsdamas bendruomeniškumo tradiciją, kviečia visus šiauliečius ir miesto svečius Žolinės proga pasidžiaugti derlingais ir dosniais metais, pasilinksminti ir tiesiog smagiai praleisti diena Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Informaciją apie renginį teikia Šiaulių „Aušros” muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. 8 (41) 21 11 98.

 

DAUGIAU