Loading…

Bikuškio dvaro pastatų ansamblis

Bikuškio dvaras architektūrinis XVIII a. paminklas, esantis Utenos rajone prie Alaušo ežero. Rašytiniuose šaltiniuose dvaras minimas jau XIV a. viduryje. Istorijos raidoje dvaras priklausė Radviloms, Oginskiams, Prošinskiams, Drozdovskiams. Dabartiniai dvaro šeimininkai – verslininkai Dalia ir Gintaras Gruodžiai dvarą valdo nuo 1996 m. Anksčiau klestėjusi dvaro sodyba (dvarui priklausė septyni aplinkiniai kaimai, veikė spirito gamykla, didžiulė kalvė, taip pat dvarui priklausė daugiau nei  500 ha žemės) karo metu buvo gerokai suniokota. Po karo, kaip ir daugelyje Lietuvos dvarų, Bikuškyje įsikūrė kolūkio kontora, atsikraustė nauji gyventojai, dvaro žemės buvo užstatytos gyvenamaisiais namais. 1980 m. buvo nugriautas kumetynas. Šiuo metu išlikęs gyvenamasis klasicizmo stiliaus namas, XIX a. medinė klėtis, įspūdingi klavės griuvėsiai bei buvusios spirito gamyklos, vėliau daržinės, griuvėsiai.

Naujieji dvaro savininkai Gruodžiai savo lėšomis suremontavo dvarą ir prikėlė jį gyvenimui. Jau beveik dešimt metų dvare vyksta tapytojų plenerai , profesionalaus teatro spektakliai, simfoninės muzikos koncertai. Dvare veikia meno galerija, taip pat kuriamas granito skulptūrų parkas.

Dalia ir Gintaras Gruodžiai dvare gaivina mecenatystės tradicijas dvare bei eksponuoja   vieną didžiausių šiuolaikinio meno kolekcijų (paveikslai sukurti pačiame dvare) Lietuvoje. Dalia Gruodienė už kūrybines iniciatyvas 2003 m. buvo apdovanota Šv. Kristoforo statulėle.