Loading…

Joniškio krašto istorijos vingiai

Maršruto ilgis: apie 26 km. Rekomenduojama transporto priemonė – dviratis, mini autobusas. Techniniai trąsos duomenys: kelio danga – asfalto ir žvyro, intensyvus transporto priemonių eismas atkarpoje nuo Jakiškių dvaro iki kavinės-motelio „Plūgo broliai“. 
1 Joniškio miesto parkas 4 ha plote 1964 m. pasodinta 15 vietinių ir 22 introdukuotų rūšių medžių ir krūmų. Šalia Kultūros rūmų, Žemaičių g. 14, Joniškis.  
2. Kalnelio kaimo Šv. Jono Krikštytojo kapinių koplyčia, pasak padavimų, gali būti pastatyta buvusioje senovės lietuvių tikybos šventoje vietoje – romuvoje. Koplyčia, esanti rytinėje Kalnelio kaimo dalyje yra XIX a. pradžios liaudies architektūros statinys. Vieta: Kelias Joniškis – Žagarė, apie 3 km nuo Joniškio miesto, Kalnelio kaimas, Joniškio raj.
3. Kalnelio piliakalnis yra siejamas su paskutine žiemgalių pilimi Sidabre. Jis kairiajame Sidabrės upelio krante. Archeologiniai tyrinėjimai parodė, kad pilis ir papėdėje buvusi gyvenvietė buvo apgyvendinta V–XIII a. Rašytiniuose šaltiniuose Sidabrės pilis minima 1289–1290 m. Anot kai kurių tyrinėtojų, su Kalneliu yra siejama Joniškio miesto pradžia. Kelias Joniškis – Žagarė, apie 3 km nuo Joniškio miesto, Kalnelio kaimas, Joniškio r.
4. Krampių vėjo malūnas statytas iš molio maždaug apie XX a. pradžioje. Šiuo metu jo būklė avarinė. Krampių kaimas, Joniškio r. apie 2,5 km  nuo Kalnelio k. į pietų pusę. 
5. Jauneikių ąžuolas – Jauneikių k., Joniškio r. apie 2,5 km nuo Krampių k. 
6. Jakiškių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas jau nuo XVI a. pab. Iki šių dienų išliko 1898 m. statyti klasicistinių bruožų 17 kambarių turintys rūmai, kurių atsiradimą iniciavo dvaro šeimininkas vokietis Koškolis. Didieji dvaro ūkiniai pastatai sudegė per karą, išliko tik dvaro ledainė, rūsys, pastatas, kuriame buvo garinis malūnas. Pačiame dvare taip yra nemažai išlikusių autentiškų elementų: krosnys, langinės, laiptai, durys. Šalia dvaro pastato išliko kai kurie dvaro parko fragmentai: įvažiavimo į sodybą liepų alėja, vertingi seni maumedžiai, tuopos, pušys. Šiuo metu dvaro sodyba yra privati valda. Jakiškių k. Joniškio r. Telefonas pasiteiravimui: +370 682 57092 
7. Jakiškių kaimo Šv. Ignaco kapinių koplyčia statyta vietos kaimo gyventojų ir pastatymo laikas nėra žinomas. Ši koplyčia originali – ji yra viena iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių medinių koplyčių atspindinčių kaimo architektūros bruožus. Vertingiausia šiame medinės sakralinės architektūros paminkle – aukštas valminis stogas su kraigo viduryje esančiu bokšteliu, arkinės dvivėrės durys, šoninėse sienose puikūs langai. Maironių k. Joniškio r. apie 1 km nuo Jakiškių k.
8. Hitlerizmo aukų kapai. Vilkiaušio miškas. Joniškio r.  
9. Kavinė-motelis „Plūgo broliai“  – skulptūrų parkas, mini zoologojos sodas, lietuvių liaudies tradicinių buities ir ūkio rakandų muziejus, pramogos lauke ir skanūs užkandžiai. Kaina į parką: 4 Lt/žmogui. Ikimokyklinio amžiaus vaikams – 2 Lt/vaikui. Apie 6 km nuo Joniškio link Šiaulių šalia magistralės Via Hanza. 
Informacija apie maršrutą suteikiama VšĮ Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre adresu Žemaičių g. 9, Joniškis arba telefonu (8 426) 51636.  Maršrutas apima Nacionalinės dviračių trąsos  VELOHANZA dalies Linkaičiai-Joniškis atkarpą.