FOTOGRAFIJOS ISTORIKO KNYGOS PRISTATYMAS

FOTOGRAFIJOS ISTORIKO KNYGOS PRISTATYMAS

2013 m. gegužės 16 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių „Aušros” muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks diplomato, Lietuvos Respublikos nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Egipto Arabų Respublikoje, fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus knygos „Antalis Rohrbachas. 1861 m. fotografijos” pristatymas. Dalyvaus knygos autorius. Renginys nemokamas, jo metu bus galima įsigyti pristatomą leidinį.

Fotografijos istoriką D. Junevičių ypač domina Lietuvos fotografijos istorijos ištakos ir Lietuvos fotografijos paveldo paieškos pasaulyje. Lietuvos ir užsienio spaudoje jis yra paskelbęs keliasdešimt straipsnių apie XIX amžiaus Lietuvos fotografiją. Jo dėka užsienio atminties saugyklose atrasta nemažai ankstyvųjų Lietuvos nuotraukų, o Lietuvos fotografijos istorija pasipildė naujomis fotografų pavardėmis.
Knygoje „Antalis Rohrbachas. 1861 m. fotografijos” autorius pristato daugiau kaip 150 metų senumo vengrų fotografo Antalio Rohrbacho nuotraukas, kurių atradimas yra Lietuvos fotografijos istorijos sensacija. Fotografijos padarytos A. Rohrbachui atvykus fotografuoti statomų Sankt Peterburgo-Varšuvos geležinkelio tiltų. Itin svarbu, kad A. Rohrbachas fotografavo ne tik tiltus, bet padarė ir pirmąsias Kauno, Daugpilio, Rėzeknės ir Gardino nuotraukas, tapusias svarbiu šių miestų istorijos vaizdo dokumentu.
Knygoje apibendrinami ilgamečių paieškų Lenkijos, Austrijos, Prancūzijos, Vengrijos ir Ispanijos atminties saugyklose rezultatai. Pasakojama apie A. Rohrbacho kelią į fotografiją, jo darbus Vengrijoje ir kelionę į Lietuvą. Atskleidžiami tų laikų fotografijos ypatumai ir civilinės inžinerijos padėtis. Knygos autoriui svarbios ne tik nuotraukos, bet ir jose vaizduojami objektai, todėl jis daug vietos skiria tiltų ir vietovaizdžių aprašymui.
Sankt Peterburgo-Varšuvos geležinkelio linija buvo vienas iš svarbiausių XIX amžiaus inžinerinių projektų ir didžiausia užsienio kapitalo investicija Rusijos imperijoje. Pasakojimą apie šį grandiozinį prancūzų inžinierių projektą papildo unikalios nuotraukos, seni brėžiniai.
Autorius gilinasi į XIX a. vidurio fotografijos, technikos, kultūros istoriją, todėl knyga įdomi plačiam skaitytojų ratui. Knygos vertę padidina joje panaudoti įvairiakalbiai šaltiniai, retos iliustracijos ir unikalūs žemėlapiai.

DAUGIAU