Improvizuota kelionė po garsų pasaulio labirintą

Improvizuota kelionė po garsų pasaulio labirintą

Šį šeštadienį, lapkričio 20 d. 18 val. atstatymo dešimtmečio (2000-2010) sukaktį minintys VU Šv. Jonų bažnyčios vargonai klausytojus pakvies į spalvingų ir egzotiškų instrumentų – saksofono, perkusijų ir vargonų spontaniškų improvizacijų koncertą „Improvizuota kelionė po garsų pasaulio labirintą”. Koncerte dalyvaus saksofonininkas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Klaus Kugel (Vokietija) ir vargonininkas Vidas Pinkevičius.

Anot V.Pinkevičiaus, improvizacijų koncerte kiekvienas instrumentas atskleis savo didžiules spalvines, dermines, ritmines ir melodines galimybes. „To pasekoje susidarys nepaprastai spalvingi garsų sąskambiai ir egzotiškų spalvų deriniai. Vargonai yra itin tinkamas instrumentas tokiam instrumentų sąstatui, nes gali pamėgdžioti ir pučiamuosius instrumentus (saksofoną) ir sudaryti įvairiausių perkusinių instrumentų įspūdį”, – pasakojo vargonininkas.

Kaip teigė P.Vyšniauskas, šis koncertas bus panašus į trijų žmonių pokalbį. „Koncerto metu mes bendrausime muzikinėmis priemonėmis. Kaip ir gero pokalbio metu, kiekvienas personažas čia turės ką papasakoti, kai kada turės paklausyti kitų bei galės įtraukti į pokalbį ir kitus pašnekovus. Kitaip tariant, koncerte išgirsime daug dialogų, duetų ir tercetų”, – mintimis dalijosi atlikėjas.

Petras Vyšniauskas – džiazo muzikantas, saksofonistas, klarnetistas, LMTA Instrumentinės ir chorinės muzikos fakulteto Džiazo katedros docentas, Plungės garbės pilietis, Lietuvos muzikų sąjungos narys, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius. Debiutas – 1982 metais Birštono džiazo festivalyje su legendiniu Lietuvos džiazo kolektyvo – P. Vyšniausko kvartetu. P. Vyšniauskas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų: jis dalyvavo prestižiniuose džiazo festivaliuose daugelyje Europos šalių, Australijoje ir JAV. P.Vyšniauskas koncertuoja ne tik su džiazo, bet ir su liaudies bei akademinės muzikos atlikėjais: Lietuvos kamerinis, Šv. Kristoforo, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė, užsienio muzikantais: V.Ganelinu, M.Feldman ir kt. Daugelio šalių kompozitoriai savo kūrinius rašo Petrui Vyšniauskui, o jo kūriniai skamba daugiau kaip 50 dramos teatro spektaklių, filmuose Lietuvos ir Vakarų Europos šalyse. Jo iniciatyva Lietuvos kompozitoriai sukūrė įv. formų kūrinių saksofonui.
Klaus Kugel studijavo Džiazo mokykloje Miunchene. Nuo 1989 m. jis intensyviai koncertuoja su P.Vyšniausku daugelyje tarptautinių projektų. K.Kugelis yra vienas iš pačių kūrybingiausių ir drąsiausių vokiečių perkusininkų. Jo projektai su P.Vyšniausku, K.Berger, T.Stanko, C.Mariano, K.Carter, M.Pilz, Th.Jörgensmann, K.Wheeler, V.Ganelinu, B.Stenson, G.Moore, S.Swell, S.Mateen, R.Dick, P.Evans, B.Eisenbeil, P.Robinson, A.Shilkloper, Sirone, B.Greene, H.Greene, V.Iyer, C.Gayle, J.Lindberg, H.Robertson, L.Belogenis, M.Shipp, W.Parker, B.Few, Campbell, J.Moondoc sukėlė pasaulinį susidomėjimą. Per pastaruosius 20 metų K.Kugel gastroliavo visoje Europoje, Kanadoje, JAV, Sirijoje, Japonijoje, Meksikoje, Rusijoje, Kinijoje, Ukrainoje ir Izraelyje.
Vidas Pinkevičius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, o 2001-2003 m. – Rytų Mičigano universitete (JAV), kur įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur įgijo Muzikos menų daktaro laipsnį. V.Pinkevičius šiuo metu dėsto Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno propaguotojas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas ir Vilniaus universiteto vargonininkas.

Šis renginys priklauso VU Kultūros centro organizuojamiems koncertams „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje”. Dalis šių koncertų yra skirti VU Šv. Jonų bažnyčios vargonų atstatymo 10-mečio (2000-2010) sukakčiai paminėti. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.

Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt. Perkant internetu portale bilietupasaulis.lt – bilieto kaina 9 ir 14 Lt.

DAUGIAU