LVSO | DMITRI LEVKOVICH SKAMBINA L. VAN BEETHOVENĄ

LVSO | DMITRI LEVKOVICH SKAMBINA L. VAN BEETHOVENĄ

2024 m. lapkričio 22 d. 19 val.

LVSO koncertų salė

 

LVSO| DMITRI LEVKOVICH SKAMBINA L. VAN BEETHOVENĄ

 

D. Digimas. „De Focus“

L. van Beethoven. Koncertas fortepijonui Nr. 5 Es-dur, op. 73

H. Berlioz. „Fantastinė simfonija“

 

Dmitri Levkovich, fortepijonas

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras

Dirigentas Ričardas Šumila

 

Kanadoje gyvenantis ukrainiečių kilmės menininkas Dmitrijus Levkovičius gimė turėdamas du pašaukimus: pianisto ir kompozitoriaus. D. Levkovičiaus fortepijoniniai pasirodymai giriami už „neeilinį meninį išprusimą“ (vokiečių dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“) ir „muzikos supratimą, toli lenkiantį daugumą jo bendraamžių“ („American Record Guide“). O originalios kompozicijos sulaukė „Philadelphia’s Broad Street Review“ įvertinimų už „nuoširdžias melodijas“ ir „didžiules emocines bangas“.

 

Fortepijono meno D. Levkovičius mokėsi pas legendinį armėnų pianistą Sergejų Babajaną ir „Curtis“ muzikos institute JAV. D. Levkovičius tapo daugybės tarptautinių konkursų nugalėtoju, pelnė publikos ir specialiuosius prizus. Pianistas jau yra koncertavęs tokiose pasaulio koncertų salėse kaip Berlyno filharmonija, Paryžiaus Eliziejaus laukų teatras, Niujorko „Carnegie Hall“, Varšuvos filharmonija ir kitos. Šį vakarą D. Levkovičiaus žvaigždė švies Vilniuje, kur kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru pianistas atliks L. van Beethoveno Penktąjį koncertą fortepijonui Es-dur, op. 73, žinomą savo didingumu, ryškiomis melodijomis ir herojiška dvasia.

 

Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atliks vieną žymiausių didžiojo prancūzų romantiko Hectoro Berliozo (1803–1869) kūrinių – „Fantastinę simfoniją“, kurios pilnas pavadinimas – „Fantastinė simfonija: menininko gyvenimo epizodas“. Ši simfonija yra vienas pirmųjų programinės muzikos kūrinių, taip pat išsiskiria tam laikmečiui itin inovatyvia, netgi revoliucinga ideé fixe tema – jame vaizduojamos paties H. Berliozo haliucinacinės fantazijos, apsėdusios jį dėl nelaimingos meilės airių aktorei Harrietai Smithson. Tiesa, po simfonijos premjeros septynerius metus trukusios kompozitoriaus kančios baigėsi – sužavėta H. Berliozo šlovės (premjeroje buvo tokie muzikai, kaip Ferencas Lisztas, Frédéricas Chopinas, Niccolò Paganini, rašytojai Alexandre‘as Dumas, Victoras Hugo ir George Sand) H. Smithson sutiko tekėti už kompozitoriaus. 1830 m. Paryžiuje pristatyta simfonija pelnė H. Berliozui vieno progresyviausių amžiaus kompozitorių reputaciją.

 

Šį vakarą Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiasis dirigentas Ričardas Šumila.

1

DAUGIAU