Paskaita „Dvasinės anarchijos laikas ir Vilniaus vyskupas Karolis Hryniewieckis“

Paskaita „Dvasinės anarchijos laikas ir Vilniaus vyskupas Karolis Hryniewieckis“

2018 m. kovo 20 d. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks istorikės, humanitarinių mokslų daktarės Vilmos Žaltauskaitės paskaita „Dvasinės anarchijos laikas ir Vilniaus vyskupas Karolis Hryniewieckis“. Renginys nemokamas, pradžia 17 val. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Vilniaus vyskupo institucija – Lietuvoje pati seniausia ir garbingiausia: be jos, jungiančios Jogailos ir Vytauto valstybę su dabartine ES ir NATO nare, vargiai įsivaizduojama ne tik religinė ar kultūrinė, bet ir politinė bei ekonominė mūsų šalies istorija. Ši institucija – ne beveidis monolitas, o daugiau nei keturių dešimčių tragiškos ir komiškos, herojiškos ir ironiškos istorijos personažų galerija. Keletą iš jų plačiau pristatys paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“. Jame susipažinsime ne vien su daugiau ar mažiau žinomais Vilniaus vyskupais, bet ir – kaip veidrodyje – su juos pristatančiais istorikais…

Paskaitų ciklas organizuojamas tęsiant Liudo Jovaišos knygoje „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ pradėtą pažintį su Vilniaus vyskupijos ganytojais.

Aštuntoje ciklo paskaitoje pristatomas iš Palenkės bajorų kilęs vyskupas Karolis Hryniewieckis. Kaip ir vienam iš jo pirmtakų Adomui Stanislovui Krasinskiui, ganytojui teko vyskupauti itin sunkiu istorijos laikotarpiu, kai buvo varžoma Katalikų bažnyčios veikla bei diegiama prievartinė rusifikacija. Iki paskyrimo vyskupijos administratoriumi jis menkai tepažinojo Vilnių – didžioji dalis bažnytinės karjeros prabėgo Sankt Peterburge, kur dėstė biblinę archeologiją, Bažnyčios istoriją, kanonų teisę ir kitas disciplinas, taip pat kurį laiką buvo Mogiliovo arkivyskupijos rektorius. Karolis Hryniewieckis Vilniaus vyskupo soste ilgai neužsibuvo, nes pasižymėjo kaip principingas Bažnyčios teisių gynėjas – šalino iš pareigų civilinei valdžiai lojalius kunigus, leido kurtis slaptoms vienuolijoms. Užsitraukęs valdžios nemalonę, 1885 m. buvo ištremtas į Jaroslavlį. Po ketverių metų grįžęs iš tremties atsistatydino ir užleido vietą naujam vyskupijos ganytojui. Likusią gyvenimo dalį praleido Lvove: tapo Lvovo kapitulos nariu, talkino arkivyskupijos kurijos darbe, klebonavo, pastatė keletą bažnyčių.

 

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. [email protected]

DAUGIAU