Patriotai

Patriotai

Petras Vaičiūnas
PATRIOTAI
Režisierius: Jonas Vaitkus
Trukmė: 3 val. 10 min.

Scenografas – Gintaras Makarevičius
Kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė
Kompozitorius – Kipras Mašanauskas
Kostiumų dailininkės asistentė – Giedrė Vaitkutė

Premjera – 2008 vasario 15 d.

Vaidina:

Rolandas Kazlas
Aurelija Tamulytė
Severija Janušauskaitė
Arnoldas Jalianiauskas
Kristina Andrejauskaitė
Antanas Šurna
Aleksas Kazanavičius
Andrius Bialobžeskis
Aušra Pukelytė
Lukas Petrauskas
Aldona Bendoriūtė

Režisieriaus Jono Vaitkaus spektaklis „Patriotai”, pastatytas pagal lietuviškos dramaturgijos puoselėtojo, įžymaus poeto ir vertėjo Petro Vaičiūno (1890 -1959) pjesę. Į teatrą žiūrėdamas kaip į pilietinio ir moralinio auklėjimo priemonę, rašytojas dramos veikaluose gvildendavo aktualias tautines, socialines ir moralines problemas. Petras Vaičiūnas tarpukario laikotarpyje kartu su režisieriumi Borisu Dauguviečiu (1885 – 1949) buvo neišskiriami kūrybiniai partneriai. Legendinis režisierius kiekvieną sezoną statydavo po kelias P.Vaičiūno specialiai Valstybės teatro aktoriams parašytas pjeses. 1926 m. pasirodžiusiame spektaklyje „Patriotai” netrūko kritiškos, atviros, neigiamos pozicijos miesčioniškos visuomenės atžvilgiu. Tada režisierius pagrindinį dėmesį skyrė darbui su aktoriams, sukurdamas ryškius, sodrius realistinius charakterius, kurių pagrindą sudarė paties dramaturgo pateikti „gyvenimiški” herojai, dauguma jų – valdžios atstovai. Patriotizmas tokiems veikėjams būdavo tik veidmainystė, priedanga niekšingiems darbams atlikti.

Veiksmas vyksta turtingo valdininko Šereikos namuose. Čia nuolatos sukasi neišprususi tarnaitė Ona, kunigaikščių portretus ant sienos kabina namų šeimininkė Liuba, į ją su panieka žiūri podukra Liucija. Kvepia nuobodžia šeimynine drama? Kaip bebūtų žiūrovams atėjusiems į „Patriotų” spektaklį neteks nusivilti. Modernus, šiuolaikiškas, novatoriškas spektaklis su originalia idėja apverčia visą pjesę aukštyn kojom. Praėjus daugiau nei 80 metų „Patriotai” nepaseno, šiandien kūrinio aktualumas akivaizdus. Jaunimo teatre pjesė turi galimybę prisikelti ir sužibėti nauja dvasia. Ar daug kas pasikeitė nuo praėjusio šimtmečio laikų? Kokia yra XXI amžiaus Lietuva? Kokiomis vertybėmis gyvena jos žmonės? Kas jos laukia ateityje?..

2008 m. spektaklis pelnė net 4 “Auksinio scenos kryžiaus” apdovanojimus: už režisūrą – Jonas Vaitkus, už scenografiją – Gintaras Makarevičius,  dramos aktorius – Rolandas Kazlas, dramos aktorė – Asta Baukutė.

DAUGIAU