Aukštieji Tatrai

Aukštieji Tatrai yra seniausio ir didžiausio Slovakijos Tatrų nacionalinio parko (jų yra net devyni), įkurto 1949 metais, dalis. Jame saugomas kalnų kraštovaizdis, augalija ir gyvūnija, stūkso aukščiausia Slovakijos viršukalnė Gerlacho kalnas, yra daugybė nedidelių ledyninių kalnų ežerų, keletas krioklių, gausu urvų (iš jų turizmui pritaikytas Belianskos urvas).

 

Aukštieji Tatrai aukštomis viršūnėmis ir nedideliais sniego ploteliais primena Alpes. Dėl kompaktiškumo jie kartais vadinami mažiausiu (plotu, bet ne aukščiu) kalnynu pasaulyje, nors iš tiesų yra tik didesnio Karpatų kalnyno dalis. Pagrindinės Aukštųjų Tatrų kalnų grandinės ilgis – 27 kilometrai.

 

Bendras šių kalnų masyvo ilgis iš vakarų į rytus yra maždaug 65 kilometrai. Juose priskaičiuojama daugiau nei 300 viršūnių. 25 jų yra aukštesnės nei 2 500 metrų. Kas 100 metų Aukštųjų Tatrų viršūnės ir kalnagūbriai pažemėja maždaug 10 cm.

 

Tatrų kalnai susiformavo prieš 15–20 milijonų metų. Statūs šlaitai, nugludintos viršūnės susidarė dėl raukšlėjimosi, tektoninių judesių. Dar įvairesnių formų jiems suteikė ledynai. Kabančius šlaitus, cirkus (taurės pavidalo reljefo formas) išgraužė tekantis vanduo.

 

Šaltinis: http://lietuve.lt/keliones/kelione-debesu-link-slovakijos-tatrai