Loading…

Istorinė LR Prezidentūra

Lietuvos viduryje, Kauno miesto centrinėje dalyje, kur Senamiestis susitinka su Naujamiesčiu, stovi pastatas, kurį miestiečiai dažnai su meile, bet klaidingai, pavadina Kauno Prezidentūra. Pravėrus rūmų duris, patenkama į Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918 – 1940 m.) politinės valdžios ir įtakos centrą. Nuo 2005 metų buvę Prezidento rūmai yra atviri lankytojams, juose galima susipažinti su tarpukario Lietuva, laikinąja sostine Kaunu, pirmaisiais valstybės piliečiais, jų darbu ir kasdieniu gyvenimu. Neobarokinis Prezidentūros pastatas yra vienas iš reikšmingiausių 1918 – 1940 m. Lietuvos Respublikos memorialinių ženklų.

Būsimi Prezidento rūmai pradėti statyti XIX a. viduryje kaip privatus gyvenamasis namas. 1869 m. juose įsikūrė Kauno gubernatūros kanceliarija. Lietuvai paskelbus nepriklausomybę ir vėliau Kaunui tapus laikinąja Lietuvos Respublikos sostine, 1919 m. rugsėjo 1 d. čia įsikėlė Valstybės Prezidentas ir jo kanceliarija. Nuo 1919 m. iki 1940 m. rūmuose dirbo ir gyveno visi tarpukario Lietuvos Prezidentai: Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis ir Kazys Grinius. Rūmų sienos matė daugybę džiaugsmingų (vestuvės, krikštynos, Naujųjų Metų sutikimai) ir dramatiškų bei lemtingų valstybei (1926 m. karinis valstybės perversmas, Lenkijos, Vokietijos bei Sovietų Sąjungos ultimatumų svarstymai, 1940 m. birželio 15 d. Paskutinis Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdis) įvykių.

Įžengę pro rūmų paradines duris, prie kurių paprastai po kredencialų įteikimo kartu su Lietuvos Respublikos Prezidentu fotografuodavosi užsienio šalių diplomatinio korpuso atstovai, išvysite autentiškus XIX a. antrosios pusės paradinius laiptus su puošniomis tekintomis ir drožinėtomis medinėmis detalėmis. Pirmame pastato aukšte apžiūrėsite budinčiojo karininko, adjutanto kabinetus, pasivaikščiosite po Prezidento šeimos kambarius, o pakilę į antrą aukštą jau minėtais laiptais, kurių grožį dar paryškina didžiuliai paauksuoti veidrodžiai, pateksite į Audiencijų salę. Tai buvo pagrindinė oficialių priėmimų erdvė, kuri savo santūria prabanga iki šiol stebina pirmą kartą čia apsilankiusius. Šalia Audiencijų salės – šviesus Prezidento ir jo šeimos valgomasis, o už mažosios Posėdžių salės pamatysite, koks nedidelis, bet jaukus buvo pirmojo šalies piliečio darbo kabinetas su prezidentiniu darbo stalu ir knygų lentynomis.

Be nuolatinės, apie Prezidentų rūmus pasakojančios ekspozicijos, muziejuje rengiamos laikinos parodos.

Šiuo metu galite pamatyti šias parodas:

  • „Pirmasis iš piliečių: Lietuvos Respublikos Prezidento institucijai – 90 metų” – parodoje apžvelgiamos Prezidento institucijos atsiradimo Lietuvoje prielaidos, aplinkybės ir pačios institucijos reikšmė visuomeniniame gyvenime, pristatomos Prezidentų asmenybės ir jų veikla. Paroda veikia iki 2014 m.
  • „Inteligentų šeima Pirmojoje Lietuvos Respublikoje” – parodoje pristatomas vienas iš Pirmosios Lietuvos Respublikos šeimos modelių — inteligentų šeima. Keturiose pirmo aukšto salėse atsiveria Prezidentų, politikų, verslininkų, visuomenės veikėjų, akademinio pasaulio atstovų, diplomatų, karininkų, medicinos darbuotojų, pedagogų, menininkų ir kt. šeimų kasdienis, privatus gyvenimas. Paroda veikia iki 2015 m.
  • „Valstybės moterys: artimui ir Tėvynei” – paroda, skirta pagerbti Lietuvos valstybei daug nusipelniusias Pirmosios Lietuvos Respublikos moteris. Lankytojai supažindinami su Lietuvos moterų emancipacijos istorija, moterų dalyvavimu svarbiausiuose šalies politiniuose bei kultūriniuose įvykiuose, įvairių draugijų veikla, moters vaidmeniu šeimoje, jos buitimi. Paroda veikia iki 2015 m.

 

Muziejuje galima ne tik apžiūrėti veikiančias parodas, bet ir užsisakyti apžvalginę ar temines ekskursijas: „Prezidento rūmai”, „Moderniosios valstybės kūrimosi istorija Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu (1918 – 1940 m.)”, „Lietuvos Respublikos Prezidentai”, „Viešnagė tarpukario inteligentų namuose”. Organizuotoms mokinių, mokytojų, studentų ar šiaip besidominčių istorija grupėms siūlome edukacines programas: „Aprangos kodas laikinojoje sostinėje”, „Kokie buvo Valstybės vyrai ir moterys šeimoje?”, „Romantika tarpukariu: apie meilę, šeimą ir kitas linksmybes”, protų mūšį „Su valia ir su motoru ryžęsi kariauti orą!” bei edukacinį projektą „Jaunojo istorijos mokytojo pamoka muziejuje”.

Ekspoziciją ir kitas Istorinėje Prezidentūroje veikiančias parodas aplankyti galima nuo antradienio iki sekmadienio 11 – 17 val. Bilieto kaina – 4 lt., moksleiviams, studentams ir tarptautinį studento pažymėjimą (ISIC) turintiems lankytojams, būtinosios tarnybos kariams ir pensininkams taikoma 50% nuolaida. Muziejų lanko nemokamai – ikimokyklinio amžiaus vaikai, vaikų namų auklėtiniai, neįgalieji ir juos lydintys asmenys, Lietuvos Respublikos muziejininkai, tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) nariai, dailininkai, dailės mokyklų moksleiviai, Dailės akademijos ir Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto studentai, žurnalistai, tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) nariai, Lietuvos dailės istorikų draugijos (LDID) nariai. Nuo rugsėjo 01 d. iki birželio 01 d. trečiadieniais ES piliečiams muziejaus lankymas nemokamas. Ši lengvata netaikoma turistinių agentūrų organizuoto turizmo grupėms.

Ekskursija lietuvių kalba – 25 lt., užsienio kalba – 40 lt. Ekskursiją prašome užsisakyti iš anksto tel. (8-37) 201778