Loading…

Verkių regioninis parkas

Didelio vilniečių ir miesto svečių dėmesio sulaukia ant Neries kranto stūksantis Verkių ansamblis. Tai klasicistinis rūmų kompleksas, supamas parko. Čia vyksta daug renginių, švenčiamos valstybinės šventės. Prie Verkių rūmų prasideda savaitgalio žygiai po regioninį parką ir kitas Vilniaus miesto apylinkes. Žygiai organizuojami tiek pėsčiomis, tiek dviračiais. Vienas iš pažintinių takų vingiuoja kalvotu Žaliųjų ežerų tarpuežeriu. Keliaudami Verkių rūmų parko takais susipažinsite su kraštovaizdžio architektūros vertybėmis. Verkių parke yra ir ornitologinis takas.

Susipažinti su religinėmis vertybėmis galima keliaujant Kryžiaus keliu. Vilniaus Kalvarijos pritraukia daug užsienio svečių, piligrimų. Vilniaus Kalvarijos – ypatingas architektūrinis-urbanistinis ansamblis, atkartojantis Kryžiaus kelią ir įsiliejantis į natūralų kraštovaizdį. Sekti paskui Kristų Kryžiaus keliu galima lankant trisdešimt penkias Vilniaus Kalvarijų stotis. Kryžiaus kelio ilgis – 7 km. Tai Didžiosios Kalvarijos su 35 stotimis (stacijomis): 19 mūrinių koplytėlių, 7 mediniais vartais, 1 mūriniais vartais, mediniu tilteliu per Cedrono (Baltupio) upelį ir ant jo stovinčia koplytėle bei Šv. Kryžiaus atradimo (Kalvarijų) bažnyčia. Daugelio mėgstama trumpesnė kelio atkarpa (apie 2 km), vadinama Mažosiomis Kalvarijomis.

Ansamblio dominantė – Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia – simbolinis Golgotos kalnas. Šalia Kryžiaus kelio, netoli XIII stoties, gilioje griovoje teka Verkių regioniniame parke vienas didžiausių ir įdomiausių stebuklingas šaltinis. Švarų šaltinio vandenį nuo seno geria vilniečiai bei atvykstantys maldininkai, tikima, jog jis turi gydomųjų galių.

Prie Kalvarijų gatvės, gerokai atokiau nuo miesto centro išnyra Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčios bokštai, jie matyti ir važiuojant Verkių gatve link regioninio parko. Tai vėlyvojo baroko stiliaus kryžminio plano dviejų bokštų trinavė bažnyčia (bazilika). Religinį ansamblį sudaro bažnyčia, vienuolyno pastatas ir koplyčios. Važiuojant paneriu Verkių gatve dėmesį traukia dar viena bažnyčia. Tai Trinapolio bažnyčia ir vienuolyno ansamblis, stovintis prie Neries, šalia Baltupio (Cedrono) upelio. Dviejų bokštų bažnyčia turi penkis altorius, pasižymi turtinga interjero erdve.

Keliaujant Neries paupiu, galima sustoti ir pailsėti istoriniame malūne, kuris gyvuoja jau daugiau kaip 150 metų. Čia įsikūręs restoranas „Vandens malūnas“, kur ypatingas dėmesys skiriamas ne tik kultūriniam, bet ir kulinariniam paveldui. Senieji malūno mechanizmai yra išsaugoti ir panaudoti restorano interjere. Lankytojai gali grožėtis natūraliai susiformavusiu vandens malūno kriokliu.

Kaip nuvykti?

Jei vykstate automobiliu, važiuokite Kalvarijų gatve per Baltupius iki Santariškių žiedo, pasukite Žaliųjų ežerų bei Europos parko link. Pakilus į kalną sukite į dešinę į Verkių rūmus. Taip pat nuo kunigo Broniaus Laurinavičiaus stotelės važiuokite Nr. 35 ir 36 autobusu, išlipkite Verkių rūmų stotelėje.