Loading…

Lino Julijono jankaus paroda “Akistata su gamta”

“Rūtų galerijoje” (Danės g. 9, Klaipėda) 2016 12 16 d. 17:30 val., atidaroma dailininko, Klaipėdos universiteto Dailės katedros vedėjo ir įkūrėjo, amžinatilsio, Lino Julijono Jankaus personalinė tapybos darbų paroda “Akistata su gamta”. Šio autoriaus darbų nebėra galerijose, liko tik privačiose kolekcijose ir muziejuose, todėl, tai puiki proga pamatyti šio autoriaus kūrybą ir paminėti Klaipėdos miesto talentingą dailininką.
Nuo 1970 m. dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje. Nutapė daugiau nei 1000 darbų. Individualios parodos surengtos Klaipėdoje, Vilniuje ir kitur:
Vilniuje – 1976 m. 1980 m. 1982 m. 1991 m. 1993 m. 1996 m.
Klaipėdoje – 1993 m; 1996 m.
Plungėje – 1996 m.
Kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus. Darbų įsigijo LR kultūros ministerija ir muziejai, buvusi SSRS kultūros ministerija, SSRS Parodų direkcija, muziejai, privatūs kolekcionieriai Lietuvoje, JAV, Vokietijoje, Danijoje, Islandijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Izraelyje.
Linas Julijonas jankus gimė Priekulėje 1946m. birželio 29 dieną, tą pačią, kaip ir Justinas Vienožinskis, kuo labai didžiavosi. Tapytojas, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Dailės katedros profesorius Linas Julijonas Jankus vaikas būdamas sau užsibrėžė: “kai užaugsiu, būsiu arba dailininkas arba jūreivis”. Svajonė lyg ir pildėsi: tapo dailininku, o ir pasaulio matė skrodžiant bangas Lietuvos dailininkų sąjungos jūrinei jachtai “Dailė”.
Pirmas tapybos pamokas Linas Julijonas Jankus gavo iš motinos. Jo žodžiai – “Žiūrėk, juk tos pačios spalvos yra natiurmorto rusvai žaliame ąsotyje ir obuolyje, paberk spalvas ir susirink jas, apibendrink ir išskirk” -tapo pagrindiniais ir esminiais dailininko tapybos elementais ir net tikslais. Vienas iš pirmųjų mokytojų buvo profesorius Antanas Žmuidzinavičius. Vėliau jaunuolis įsigudrino lankytis atostogų metu Vilniuje, jau pačiame Dailės institute, kur gipsinės galvos subtilybių konstruojant piešinį vakarais mokė instituto studentai. taip ir pasiruošė stojamiesiems egzaminams į institutą.
1964 metais baigusį Priekūlės vidurinę mokyklą ir įstojus į dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija) jį tapybos mokė Algirdas Petrulis, kurio Kauno studijų laikų aktas buvo visa formos, tono, spalvos mokykla.
Dailininkas teigė, kad jį, kaip menininką formavo tėvas, mokytojas Stanislovas Jankus, tapytojas Algirdas Petrulis, rašytojas Viktoras Katilius. Jie būsimą dailininką globojo ir lipdė. 1969 baigė Dailės institutą apsigynęs diplominį darbą “Drevernos prieplauka”. Drevernos motyvas persmelkė visą tapytojo kūrybą. Pirmoji personalinė paroda buvo 1976 m. Vilniuje, Dailės fondo salone, tais pačiais metais priimtas į Lietuvos dailininkų sąjungą.
Tapyboje dailininkas pirmumu laikė spalvą, toną, raiškos aiškumą, visą, kas koncentruojasi geste, judesy. O peizažas profesoriui Linui Julijonui Jankui yra motyvas, akistata su gamta. ” Motyve ieškau dalelytės savęs, rakto, kuriuo galėčiau groti. Atrodo. Raktą randi tame ar kitame motyve, bandai kažką užčiuopti, kažkur dingsti amžinybėje, ir vėl realybė. Pastebi, kad esi bejėgis kažką daugiau padaryti. Kūryba – tai procesas, dėl ko kuriama, viskas yra dėl jo”.
Paroda vyks iki 2017 01 18 d.