Valstybės 100-mečiui atgimsta moderni J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

Valstybės 100-mečiui atgimsta moderni J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

Vasario 15-ąją, Lietuvos šimtmečio išvakarėse, junginė kūrėjų komanda kviečia į šiuolaikiškai atgimusią vieno garsiausių šalies poetų Justino Marcinkevičiaus dviejų dalių dramą „Mindaugas“. Mindaugo asmenį, valdovo vaizdinį ir valstybės pamatų kūrimo istoriją atskleidžia jaunos kartos režisierės Marijos Simonos Šimulynaitės suburta komanda, interpretuojanti jau klasika tapusį J. Marcinkevičiaus kūrinį. Naujajame dramos „Mindaugas“ pastatyme susipins modernus šokis, vizualios projekcijos ir šiuolaikinė muzika.

 

„Šis „Mindaugas“ – išskirtinis. Aktyvus, judrus, vizualus, plastiškas ir temperamentingas. Poema buvo rašoma sovietinės priespaudos metais (1968). Tai reiškia, kad J. Marcinkevičius negalėjo rašyti taip, kaip nori. O tai itin jaučiama poemoje. Tekstas rašytas konservatyviai, neišsišokant, atsargiai. Man norisi išleisti J. Marcinkevičiaus tekste įstrigusius veiksmus, kurių rašytojas negalėjo sau leisti realizuoti. Jis negalėjo perlenkti lazdos, nes tuometinė valdžia būtų uždraudus išleisti kūrinį. Todėl statydama šį spektaklį noriu atskleisti teisybę, kuri poemoje be galo jaučiama „tarp eilučių“, herojų santykiuose ir poelgiuose“, – pasakoja režisierė.

 

Pasak šiuolaikinio meno kūrėjos, įspūdingo spektaklio tikslas – pritraukti jaunąją žiūrovų kartą. J. Marcinkevičiaus poemos herojai – brandūs 50-60 metų vyrai. Tačiau režisierė nusprendė suburti jauną artistų komandą. Spektaklyje vaidmenis kuria 13 jaunų vyrų ir viena aktorė – Morta. Atlikėjai spektakliui suburti iš Panevėžio Juozo Miltinio, Nacionalinio Kauno dramos teatro. Projekte taip pat šoks profesionalūs Baltijos baleto teatro šokėjai. Mindaugo vaidmenį atliks Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktorius Jonas Čepulis.

 

Rusų dramos teatre vasario 15 d. pristatysiamo šiuolaikinio spektaklio scena primins kupolą. Kertiniu scenografijos štrichu bus mobilūs balti laiptai, vedantys į „dangų“, „karūną“, „šlovę“, „teisybę“. Režisierė atskleidžia, kad pagrindinė dekoracija bus daugiafunkcė. Didingi laiptai taps ne tik sostu, bet ir, tarkime, vargonais. Spektaklio scenografijai išskirtinumo suteiks specialiai kuriamos vaizdo instaliacijos.

 

„Su daugkartiniu projektų partneriu Rimu Sakalausku ieškome simbolio dramaturgijoje, jį pateikiame įspūdingai, šiuolaikiškai, suprantamai ir vizualiai patraukliai. Ypač šių laikų jaunajai kartai. Moderniam spektakliui muziką kuria kompozitorius Mykolas Natalevičius, kurio kūryboje susilieja folkloras ir vargonų elektroninės sintezės“, – sako režisierė M. S. Šimulynaitė.

 

Tiesa, nepaisant modernaus apdaro, spektaklio režisierė stengėsi laikytis J. Marcinkevičiaus parašytos poemos kontūrų. Žiūrovai išvys pilną kūrinį, kurio tematika aktuali ir šiomis dienomis. Šis, beveik prieš 50 metų parašytas, kūrinys ilgą laiką niekur nebuvo statytas. Kūrėja svarsto, kad jis turbūt laukė savo valandos, kada jo labiausiai prireiks.

 

„Spektaklis byloja apie mūsų laikų aktualijas. Dabar mes, kaip XIII amžiaus lietuviai, iškrikę po savo pilaites, žemeles, nedrįstame jungtis, vienytis. Nors ir baisiais būdais, bet Mindaugas mėgino visą Lietuvą apjungti. Ar jam pavyko? Manau, kad taip. Kronikose daug kur rašoma, kad lietuviai be galo kantri, stipri, galinga ir kovinga tauta. Noriu, kad šis spektaklis įkvėptų „kofeinų“ kartą būti ryžtingesnę, ne paliegusią. Noriu, kad vienytumės ir kovotume už Lietuvą – tokią, kokią norėjo matyti Mindaugas, kokią mes norime ją matyti dabar“, – neabejoja spektaklio režisierė.

 

Dramaturgo, poeto ir prozininko Justino Marcinkevičiaus darbai yra vieni svarbiausių lietuviškojo literatūros kanono kūrinių, formuojančių ir kuriančių kultūrinę savimonę. Rašytojas yra ir bene aktyviausias nacionalinės kultūros sargas, savotiškai transformuojantis kultūrinį palikimą į dabartį ir į ateitį.

 

Spektaklis bus rodomas Lietuvos rusų dramos teatre. Bilietais prekiauja „Tiketa“.

 

Spektaklio kūrybinė grupė:

Režisierė ir choreografė – Marija Simona Šimulynaitė
Muzika – Mykolas Natalevičius, Francis Poulenc
Videoprojekcijų autorius – Rimas Sakalauskas
Šviesų dailininkas – Andrius Stasiulis
Scenografija – Erlandas Smolskas

 

Spektaklio atlikėjai:

Mindaugas – Jonas Čepulis
Morta – Aleksandra Metalnikova
Daumantas – Žilvinas Beniuševičius
Vykintas, senis – Emilis Pavilionis
Vismantas, Zyvertas – Mantas Barvičius
Dausprungas – Aleksandras Kleinas
Baltasis metraštininkas – Telmanas Ragimovas
Juodasis metraštininkas – Igoris Abramovičius
Šauklys, Žemaitis – Karolis Legenis
Žygūnai, Voluinės kunigaikščiai, pasiuntiniai, kariai – Karolis Šemetas, Gediminas Švendravičius, Ignas Armalis, Aistis Kavaliauskas.

 

DAUGIAU INFORMACIJOS:
Marija Simona Šimulynaitė
Režisierė, choreografė
+370 670 78 120
[email protected]
www.balticballet.com
2018 sausio 04 d.